6 listopada – Święto Saksofonu

6 listopada przypada święto saksofonu. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ jest to również dzień urodzin twórcy tego instrumentu Adolphe’a Saxa.

Saksofon mimo metalowego korpusu zaliczany jest do instrumentów dętych drewnianych, ponieważ posiada drewniany stroik tak jak klarnet i dźwięk można uzyskać poprzez czarę tak samo jak w klarnecie. Wyróżniamy 9 odmian saksofonu, które różnią się od siebie wielkością oraz zakresem dźwięków. Do najbardziej popularnych rodzajów zaliczają się: sopranowy, altowy, tenerowy oraz baryton.

Krótka historia saksofonu

Saksofon został wynaleziony w 1841 roku przez belgijskiego budowniczego instrumentów Adolphe’a Saxa. Kilka lat później, bo już w 1846 roku uzyskał patent na instrument. Belg już w wieku 10 lat zaczął interesować się sztuką budowania instrumentów, uczył się w pracowni swojego ojca w małej manufakturze w Brukseli. Szybko nauczył się wykrawać drewniane elementy klarnetu oraz jak formować, polerować i kuć metalowe części. Sax uczył się w Królewskiej Wyższej Szkole w Brukseli, gdzie dał się poznać jako utalentowany muzyk oraz konstruktor instrumentów muzycznych. W wieku 21 lat wyjechał do Paryża, gdzie założył własną manufakturę, wraz z biegem czasu został uznany jako jeden z najważniejszych, niezależnych producentów instrumentów w Europie.

Saksofon szybko znalazł się w orkiestrach dętych, w muzyce klasycznej długo nie cieszył się uznaniem. W orkiestrach symfonicznych saksofon jest rzadko kiedy spotykany. Największą popularnością saksofon cieszył się w Jazzie i dzięki niemu stał się popularnym instrumentem na wielką skalę. Najważniejsi saksofoniści to mi.n: John Coltrane, Ben Webster, Johnny Hodges czy Paul Desmond. W Polsce również nie brakuje utalentowanych saksofonistów, wyróżnić możemy takich muzyków jak: Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski czy Krzysztof Urbański.

Wraz z upływem czasu saksofon powoli odnajdywał się w muzyce popowej oraz rockowej. Występował w muzyce takich zespołów jak Roxy Music, Chicago, The Supertamp czy Foreigner. Najsłynniejsze saksofonowe solówki znajdziemy w takich utworach jak m.in: “Careless whisper” George’a Michaela, “Never tear us apart” INXS, ,”Smooth operator” Sade czy “Baker Street” Gerry Rafferty. W polskiej muzyce sax również znalazł swoje miejsce i najczęściej usłyszymy go w piosenkach takich zespołów jak Varius Manx, Kult czy De Mono.

Jak sami saksofoniści postrzegają ten instrument ?

Znam bardzo wielu muzyków i nie tylko saksofonistów zakręconych na punkcie tego instrumentu. Ma on sobie coś iście anielskiego i zarówno barbarzyńskiego – po prostu przyciąga. Nie tylko wygląd tego instrumentu czaruje, ale przede wszystkim dźwięk i jego niezliczone możliwości” – Dorota Olech, saksofonistka z grupy Fuzzy Birds.

Od dziecka marzyłem by grać na saksofonie. Jest to niezwykle intrygujący i wzbudzający wiele emocji instrument. Potrafi wzruszyć i jednocześnie dodać energii, motywacji. Jego brzmienie jest bardzo organiczne, porównywalne do śpiewu. Dla przykładu – każdy saksofonista zabrzmi zupełnie inaczej na jednakowym zestawie sprzętowym (stroik, ustnik, saksofon). Saksofon pełni wiele ról w muzyce rozrywkowej. Może być niezwykle sensualny, romantyczny a także ostry i agresywny. Jego bogaty zakres brzmieniowy pozwala na szerokie wykorzystanie w muzyce, począwszy od jazzu, którego saksofon stał się niemal ikoną, po muzykę popowa gdzie dodaje pewnego rodzaju „smaczku” w partiach solowych lub w sekcji dętej. Duże zastosowanie znalazł także w muzyce filmowej. Pierwotnie jednak, saksofon został skonstruowany do użytku w orkiestrach wojskowych, później w muzyce klasycznej. “- Karol Wieczorek, saksofonista, gra w takich zespołach jak: Pink Freud, Narodową Orkiestrą Dętą, Dziubek Band, Natalią Szczypuła czy The Lions.

Z okazji święta saksofonu przygotowaliśmy dla Was playlistę z polskimi utworami, gdzie możemy usłyszeć saks.

Podziel się swoją opinią ;)