Artyści w obronie kłodzkiej „Kukułki”

„Nie zabierajcie nam naszej ziemi”, to nie tylko piosenka. Jest to głos protestu kłodzkich artystów przeciwko budowie drogi S8 przez Górę Kostrę, potocznie zwaną Kukułką.

Pomysłodawcą projektu był , jednak do jego realizacji przyłączyło się wiele innych osób. W piątek – 30 kwietnia miejsce miała premiera teledysku do utworu. Zagrali w nim między innymi  – Mira Konefał – założycielka strony na facebooku – NIE dla drogi przez Kukułkę, TAK dla tunelu pod Bardecką, mieszkańcy kotliny kłodzkiej – Sabina Bin z mężem Marcinem, którzy zagrali główną rolę w drugiej części klipu, fotograf – Renata Burzyńska z mężem Kacprem, właściciel firmy zajmującej się osuszaniem, izolowaniem i odwilgacaniem budynków – Dariusz Piszczek, Marta Dreger z Inkubatora Przedsiębiorczości w Lądku Zdrój, Aleksandra Pluta – Senior Sales Director w Mary Kay,  i inni. Ciekawostką jest fakt, że swój udział w teledysku miała również Natalia Mulka – reporterka TV Kłodzko (w klipie recepcjonistka) a przy nagraniach pomagał właściciel TV Kłodzko – Piotr Kramik.

Za realizację teledysku odpowiedzialny był fotograf i kamerzysta z Kłodzka – Michał Dobski. Same ujęcia  zostały nagrane – na kłodzkim rynku, pod mostem i na moście Wita Stwosza, w okolicy Żelaznego Mostu, na „Kukułce”, w restauracji i na terenie Domu Krawca Schneiderbaude. 

Za tekst piosenki odpowiedzialni byli – Łukasz Mnihu Czesnołowicz i Lewa Leśniczak, muzykę stworzył Maciej Zacheja z Postoliski. Swój wkład w pracach nad muzyką do utworu miał również Maciej „Macios” Wikliński  z Kłodzka.

Mnihu:

Podczas nagrywania na kłodzkiej ,,Kukułce,, końcowych scen klipu do utworu ,, Nie zapomnij nigdy,,  z Pauliną  „Chada” Halczuk i Bartkiem Wójcikiem, zaczepiła nas przemiła kobieta – Mira Konefał, która w tym samym czasie robiła zdjęcia do strony jaką prowadzi na facebooku odnośnie protestu budowy drogi S8 w wariancie A2, i zapytała , czy może zrobić nam zdjęcie ?  Oczywiście zgodziliśmy się , a Pani Mira wyjaśniła nam, o co chodzi z protestem przeciwko budowie drogi.

Kukułka jest miejscem bardzo często odwiedzanym przeze mnie i znajomych. Jest to jedyne takie miejsce w okolicy,  gdzie można podziwiać  piękny widok na kotlinę, a w nocy oświetlone pięknie miasto. Można tam odpocząć na łonie natury. Dodam, że w odpowiednim towarzystwie  i  o odpowiedniej porze,  panuje tam bardzo romantyczna aura . Gdy potrzebuję wyciszenia, jadę w to miejsce. Już zdarzyło mi się kręcić tu piękne sceny do klipu, jest to wyjątkowe miejsce z klimatem.

Zaraz po tym jak ukończyłem pracę nad teledyskiem  do utworu „Nie zapomnij nigdy” , odszukałem Panią Mirę Konefał na Facebook`u i zaproponowałem jej , że chętnie przyłączę się do protestu,  tworząc utwór na ten temat. Postanowiłem również włączyć w akcję innych artystów z okolicy.

Tak trafiłem na naszą kłodzką wokalistkę Ewę Leśniczak, której zaproponowałem udział w refrenie, oraz najbardziej popularną w okolicy kłodzką tiktokerkę, Paulinę Chada Halczuk , z którą współpracowałem już od dłuższego czasu. Paulina występowała już w jednym z moich klipów ,a tym razem postanowiła dodać swój głos i w debiutancki sposób nagrać drugą zwrotkę.

Ewa wpadła na pomysł, byśmy zorganizowali zrzutkę na  realizację teledysku. Tym samym chcieliśmy nagłośnić tą  sprawę i  zaznaczyć jej ważność dla nas, a także by każdy miał możliwość przyłączenia się do tego projektu i poczuć swoją moc sprawczą.

Ewa Leśniczak: (kłodzka wokalistka, cztery miesiące temu ukazał się w sieci jej pierwszy singiel „Przed siebie”, do którego ujęcia zostały nagrane na kłodzkiej twierdzy)

Wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ uważam, że jeśli ma się coś do powiedzenia w słusznej sprawie, to zawsze trzeba działać i  bronić tego co stanowi dla nas wartość  bezcenną. Poza tym jest to dla mnie nowe doświadczenie muzyczne, bo przecież połączyliśmy siły zupełnie zróżnicowanych osób jak  i pod względem osobowości tak i pod względem uprawianych przez nas gatunków muzycznych. To pokazuje, że potrafimy być solidarni i się jednoczyć, bez względu na upodobania muzyczne i światopoglądowe. Cieszę się, że prócz wokalu, mogłam wesprzeć to przedsięwzięcie swoimi działaniami, począwszy od pomysłu na zbiórkę,organizację miejsca do nagrań studyjnych, organizację ekipy aktorskiej do klipu, organizację  lokalizacji, makijaż , wsparcie lokalnej TVK , tworzenie notek prasowych itp. Jeśli się czegoś podejmuję , to daje z siebie 100% . Uwielbiam współpracować z ludźmi.

Wierzę, że nasz głos zostanie usłyszany i spotkamy się wkrótce na naszej kłodzkiej Kukułce i razem zaśpiewamy ,że jej nie oddamy !!!

Paulina Chada Halczuk: (kłodzka tiktokerka, która na swoim koncie zgromadziła 37 tys obserwujących, wzięła udział w  teledysku  Mniha  – Na luzie, gdzie grała statystkę, oraz w Nie zapomnij nigdy, gdzie zagrała z Bartkiem Wójcikiem główną rolę. Jej marzeniem było nagranie własnego utworu, które po części zrealizowało się dzięki współpracy z Mnihem i Ewą Leśniczak przy pracy nad utworem „Nie zabierajcie nam naszej ziemi”)

Wzięłam udział w tej  piosence jak i w teledysku  dzięki Łukaszowi (Mnihu). Pomysłodawcą był on i tak narodził się pomysł…. Uważam,że warto nagłaśniać tą sprawę i pokazać jak ważne jest to miejsce. Sądzę ,że  droga S8 powinna przebiegać przez Górę Bardecką  aby nie niszczyć tutaj tego miejsca które jest oblegane przez turystów i dużo ludzi lubi spędzać tu czas. Gdy zostanie wybudowana droga przez Kukułkę, nie będzie już to samo miejsce co jest teraz . 

Podziel się swoją opinią ;)