„CALL THE DISTANT” – Kudelski prezentuje nowy album

Premiera płyty „Call the Distant” projektu Kudelski w wersji cyfrowej oraz CD miała miejsce w dniu 3 lutego 2023 r. W kwietniu planowane jest wydanie albumu w formie winylowej.

„Call The Distant” to album o wyjątkowym, międzynarodowym rodowodzie. W pracach nad płytą wzięli udział artyści, muzycy i inżynierowie dźwięku pochodzący z Polski, Hiszpanii, Kuby, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrania prowadzone były w Polsce oraz USA, jednak główną ich część z towarzyszeniem symfoników Palma de Mallorca zrealizowano na Majorce, stolicy archipelagu Balearów.

„Call The Distant” jest próbą stworzenia muzyczno-lirycznej opowieści o kondycji współczesnego świata, dręczących go niepokojach, nawiedzających upiorach przeszłości i przyszłości. Polegając na własnej intuicji oraz emocjach artyści budują alegoryczną opowieść o indywidualnych oraz zbiorowych traumach, lękach i nadziejach. „Call the Distant” to projekt, w którym motywy i nastrojowość muzyki klasycznej, filmowej i progresywnej spotykają się z latynoskim groovem, harmoniami i brzmieniami Bliskiego Wschodu oraz momentami, z niemal rockową dynamiką. Partie fortepianu, miejscami klasyczne a miejscami awangardowe, doprawione zostały odrobiną psychodelii i nokturnalnej oleistości spod znaku Nicka Cave’a a nawet – domieszką soulu czy jazzu.

Za każdy element dźwiękowej faktury albumu odpowiadają najwyższej próby muzycy i artyści, reprezentujący różne style i tradycje. Wśród nich takie postaci jak: Sheela Gathright, soulowa wokalistka pochodząca z Nowego Jorku, kubańska perkusistka Nailé Sosa Aragón, Miquel Brunet – pianista i jedna z najwybitniejszych współczesnych osobowości muzycznych Balearów, saksofonista Marcos Monge, skrzypek Enrique Barrenengoa, filharmonicy Palma de Mallorca, aż po godną reprezentację Polaków w postaci Agi Derlak, wybitnej pianistki jazzowej młodego pokolenia, rodzimego specjalisty od instrumentów orientalnych –  Tomasza „Ragaboya” Osieckiego oraz znanego multiinstrumentalisty – Macieja Caputy.

Pomysłodawcami projektu są autor muzyki Tomasz Kudelski oraz producent Jacek Szabrański.

Jak doszło do spotkania twórców? Jak to się zaczęło? Skąd inspiracja…

Znamy się w zasadzie od urodzenia.  Oddziaływaliśmy na siebie muzycznie, chociaż wywodziliśmy się z zupełnie innych tradycji muzycznych.  Po raz pierwszy współpracowaliśmy dopiero przy płycie Love De Vice „Pills”. Intymność, delikatność, a zarazem otwartość Jacka na różne style muzyczne okazała się olbrzymią wartością. Biorąc pod uwagę naszą współpracę i wspólne muzyczne doświadczenia, dotarcie się przy tym projekcie przyszło stosunkowo łatwo.  Choć logistycznie to był bardzo złożony projekt, realizowany czasami prawie równocześnie w kilku lokalizacjach. Album powstawał powoli, bez pośpiechu i jest z jednej strony przemyślany i dopracowany, ale jednocześnie ta stosunkowo luźna formuła utworów pozwalała zachować sporo instrumentalnej improwizacji, która została wykorzystana przez towarzyszących nam instrumentalistów.

KUDELSKI „CALL THE DISTANT”

  1. Academy of Fear
  2. Nobody Wins
  3. Santa Catalina
  4. S.A.D
  5. The Night (Out of the Shadows)
  6. Road to Oriént
  7. Black Keys
  8. Academy of Fear (reprise)

Tomasz Kudelski (rocznik 1976) – kompozytor, perkusista związany od początku z warszawskim zespołem Love De Vice, z którym nagrał dotychczas 3 albumy studyjne oraz jedno wydawnictwo koncertowe.

Jacek Szabrański (rocznik 1979) – producent muzyczny, aranżer, kompozytor i songwriter. Współzałożyciel i wieloletni członek zespołu The Car Is On Fire (nagroda Fryderyk 2006 za najlepszy album muzyki niezależnej), założyciel zespołu Nerwowe Wakacje oraz współtwórca kolektywu muzycznego No Cześć. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych. Współzałożyciel oficyny wydawniczej Wytwórnia Krajowa. Właściciel, inżynier dźwięku i realizator miksów w Latające Studio.

Podziel się swoją opinią ;)