Chcemy “Więcej”. Recenzja debiutanckiej płyty Natalii Szczypuły

Natalia Szczypuła to koncertująca po całym świecie wokalistka oraz autorka tekstów i muzyki, która swoją rozpoznawalność zdobyła przede wszystkim dzięki udziałowi w 11 edycji The Voice of Poland, gdzie doszła do samych odcinków finałowych. W 2021 roku wygrała ogólnopolski festiwal Ladies Jazz Festival Gdynia, zdobywając nagrodę Grand Prix. Zeszły rok przyniósł jej również tytuł „Wokalistki Roku 2021′′ w wyniku głosowania czytelników portalu Muzykoholicy.

Debiutancki krążek Natalii ukazał się 16 grudnia 2022 roku. Album “Więcej” jest wyczekiwanym owocem pracy wielu osób. Płyta artystki jest bardzo zróżnicowana i jednocześnie spójna. Natalia Szczypuła dobrze lawiruje między różnymi gatunkami muzycznymi. Na “Więcej” możemy usłyszeć kompozycje utrzymane w stylu R & B czy spokojniejsze, nastrojowe ballady.

Otwierająca album piosenka “ Teraz i tu” daję nam małą zapowiedź tego, w czym wokalistka najlepiej się odnajduje. Pierwszy utwór pięknie zapowiada flow całego albumu. Rhytm and blues czy Soul, te gatunki muzyczne grają w duszy artystki. Ale nie dajcie się zwieść pozorom. Natalia Szczypuła to utalentowana wokalistka i na swojej debitutanckiej płycie da się poznać jako artystka wielowymiarowa. Nie straszne jej ballady czy utwory ze zmiennym tempem, takie jak chociażby: ” Brand New

Na albumie znajdują się trzy utwory wykonywane w języku angielskim. Są to: ” Black Soul ” , “Brand New” oraz ” Won’t let you ( My, My, My) “. Jazzowo – nastrojowe utwór sprawia, że chce się śpiewać i zapętlać ten utwór. Zresztą Natalia udowadnia, że Jazz czy R& B są bliskie jej sercu w innych utworach, takich jak chociażby: ” Więcej” czy ” Z Tobą“. Warto wspomnieć, że w chórkach na albumie możemy usłyszeć siostry Natalii- Zuzannę i Esterę. Na tym albumie wyraźnie słychać siostrzaną pasję do muzyki, lecz nie tylko siostry artystki śpiewały na tym albumie. Krążek jest dopracowany w każdym calu i wyczuwalna jest przyjazna atmosfera współpracy.

Natalia pokazuje, że potrafi się odnaleźć również w duetach. Na krążku usłyszymy też męskie głosy. Artystka zaprosiła do współpracy Mateusza Krautwursta oraz Jarka Wista. ” Dobre sny” to piosenka Natalii Szczypuły i Jarka Wista, która charakteryzuję się nieco zmiennym tempem, a wokaliści razem pięknie się uzupełniają.

Sekcja dęta na tym albumie gra arcyważną rolę, uzupełnia oraz wynosi na wyżyny piosenki. Właśnie ta sekcja dodaje kolorytu do brzmienia całego albumu. Natalia Szczypuła kocha śpiewać, posiada mocny głos i ma w sobie niepodważalną pasję do muzyki. Wokalistka jest świadoma swojej skali i możliwości. Potrafi świetnie operować głosem w różnych warunkach oraz dodaje do tego swoją wartość i emocje. Emocje, które na chwilę pozwalają wejść się w inny, intymny świat.

Najlepsze często zostaje na koniec, taka wisienka na torcie na niemalże koniec roku. Zdecydowanie warto było czekać na pierwszą płytę Natalii Szczypuły. Pasja do muzyki, flow, siostrzeństwo, przyjaźń, miłość – tak można opisać ten album. Ale i tak lepiej posłuchać i się przekonać samemu.

Podziel się swoją opinią ;)