Chłopcy kontra Basia prezentuje nowy singiel “Zoja”

Zespół Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji. 

Od debiutanckiego albumu “Oj tak!” zespół przeszedł głęboką przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. 

Do grupy dołączyli – Łukasz Korybalski znany m.in ze składu Ani Dąbrowskiej i Mateusz Modrzejewski (Majka Jeżowska, The Dumplings)

Inspiracje zespołu to wędrówka po ludowych motywach i gawędach, ubranych we współczesną stylistykę. 

Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśle dla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże – „Portret Damy”,a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA!na Festiwalu YACH! Films.

Chłopcy kontra Basia byli również zapraszani do udziału w licznych festiwalach czy koncertach dedykowanych – m.in. „Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą”  gdzie zinterpretowali utwór A gdzież moje kare konie z płyty ojDADAna

Barbara Derlak została zaproszona przez VOO VOO do specjalnego koncertu „Placówka 44” dedykowanego powstańcom i zaprezentowanego na antenie TVN. Nagrała również wraz z Wojciechem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim utwory oparte o teksty uczestników Powstania Warszawskiego oraz wzięła udział w projekcie „Sto słów na Sto lat wolności”  gdzie wystąpiła m.in. z Kasią Piszek, Julią Marcell, Sosnowskim i Gabą Kulką w programie zaprezentowanym na antenie Radia Łódź

Po czteroletniej przerwie grupa wraca z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. 

„Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle. Płyta ukaże się jesienią 2020 roku, nakładem wydawnictwa Mystic Production.

Pierwszy singiel Zoja to opowieść o legendarnej Zoi – dziewczynie z rosyjskiej Samary, która skamieniała w oczekiwaniu na swojego ukochanego. Teledysk został nakręcony zdalnie w mieście, gdzie legenda miała swój początek. Reżyserii klipu podjął się młody samarski artysta Alex Neste, który przedstawił historię Zoi i jej wybranka we współczesnym ujęciu.

Basia Derlak jest osobowością magiczną, a jej ekspresję i talent do opowiadania historii inspirowanych korzeniami po prostu trzeba zobaczyć na scenie. 

Skład zespołu:

Barbara Derlak – śpiew 

Marcin Nenko – kontrabas

Tomasz Waldowski – perkusja, gitary, instrumenty klawiszowe

Łukasz Korybalski – trąbka, instrumenty klawiszowe, 

Mateusz Modrzejewski – perkusja 

 Zdjęcie główne: Mateusz Detyniecki

Podziel się swoją opinią ;)