“Coś więcej” od Michała Kmieciaka i Michała Wiraszko

Na tę kooperację zanosiło się od dłuższego czasu. Muzycy poznali się poza sceną, ale błyskawicznie znaleźli wspólny język. Współpraca przy koncercie i płycie „Bigbitowy dzień dziecka” zaowocowały najpierw zaproszeniem Kmieciaka na nowy album Much, a w końcu wspólną piosenką.

Dla obu miała ona być czymś, czego nie robią na co dzień. Kmieciak kojarzony głównie ze sceną contemporary classical sprawdza się coraz częściej z formą tradycyjnej piosenki. Wiraszko, znany z gitarowych i elektronicznych zapędów, w tym spotkaniu mierzy się z nieco spokojniejszą, balladową formą wyrazu. Z tej koleżeńskiej kooperacji, powstała ujmująca opowieść o zmieniającym się świecie z perspektywy dwojga ludzi.

Michał Kmieciak – Artysta jest jednym z pierwszych polskich reprezentantów nurtu contemporary classical. W 2016 roku wydał debiutancki album „Love Lost”. Specjalizuje się w melancholijnej, pełnej emocji muzyce, która zaciera granice pomiędzy współczesną klasyką, popem i muzyką filmową. Wśród swoich największych inspiracji wymienia takich artystów jak Ludovico Einaudi, Ólafur Arnalds, Yiruma, Nils Frahm, Max Richter i Dustin O’Halloran. Pianista czarował swoją muzyką na najważniejszych festiwalach showcase’owych (m.in.: Enea Spring Break w Poznaniu, SeaZone w Sopocie) i filmowych (Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Ale Kino! w Poznaniu) i znalazł się także w wąskim gronie artystów z Polski nominowanych w europejskim programie INES#talents. Wielkimi krokami zbliża się zaplanowana na 2021 rok premiera drugiego albumu Michała Kmieciaka.

Michał Wiraszko (MUCHY) – Autor tekstów, wokalista i gitarzysta. Od 15 lat lider poznańskiego zespołu Muchy, z którym wydał łącznie 6 albumów i zagrał ponad 700 koncertów, w tym na scenach największych festiwali. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do branżowych nagród, w tym do Fryderyka 2020 za album Provnz Posen. Jeden z czołowych tekściarzy, piszący dla m.in. Krzysztofa Zalewskiego, Rosalie czy Grzegorza i Patrycji Markowskich oraz wielu polskich artystów. Od niedawna swoje fascynacje filmem dokumentalnym zrealizował w postaci dwóch tytułów „Powracająca fala” i „50 lat festiwalu w Jarocinie”, które reżyserował i które doczekały się projekcji na największych festiwalach filmowych w kraju, a obrazy trafiły na antenę telewizji Planete. W przeszłości był m.in. członkiem Kapituły Nagrody Kulturalnej Miasta Poznania, dyrektorem muzycznym Estrady Poznańskiej, a także dyrektorem artystycznym festiwalu w Jarocinie. Obecnie pracuje nad powrotem festiwalu Spring Break.

Podziel się swoją opinią ;)