Daty Fryderyków 2018

Znamy już datę do tegorocznych Nominacji do Nagród Akademii Fonograficznej. Fryderyki co roku budzą wiele sprzecznych emocji, ponieważ  każdy artysta marzy o wygranej jednej z najbardziej cenionych nagród w Polsce. Na tę chwilę jest wiele faworytów, jednak nominacje do Fryderyków 2018 poznamy 6 marca.

Akademia Fonograficzna podała najważniejsze daty dla tegorocznej gali. Pierwsza tura internetowego głosowania rozpocznie się już w połowie lutego. Dzięki niej zostaną wyłonione nominacje do Fryderyków 2018. O wyniku pierwszej tury dowiemy się po opublikowaniu listy 6 marca. Tego samego dnia poznamy nominowanych do najważniejszej nagrody, przyznawanej przez Radę Akademii Fonograficznej za całokształt osiągnięć artystycznych – Nagrody Specjalnej (Złoty Fryderyk). 

Miłośnikom muzyki poważnej i jazzowej radzimy uzbroić się w cierpliwość. Laureatów do nagród w kategoriach muzyki poważnej poznamy dopiero 16 kwietnia podczas ceremonii w Studiu im. Witolda Lustosławskiego. Na wszelkie nominacje muzyki rozrywkowej i jazzowej musimy czekać do gali w Teatrze Polskim w Warszawie – 24 kwietnia. 

Tegoroczna edycja niesie ze sobą nagrody w 9 kategoriach muzyki rozrywkowej, 9 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach muzyki jazzowej. Trudno będzie o wyłonienie laureatów, ponieważ ten rok był bardzo owocny dla polskiej sceny muzycznej. Jednego jesteśmy pewni – do Fryderyków są nominowani najlepsi z najlepszych i już sama nominacja jest czymś wielkim dla artysty. Nie możemy się doczekać marcowych oraz kwietniowych ogłoszeń, bo już od kilku miesięcy nurtuje nas pytanie: Kto w tym roku zostanie doceniony przez Akademię Fonograficzną? Przypominamy, że w zeszłorocznej edycji wygrali tacy artyści, jak: Piotr Zioła, Organek, Ania Dąbrowska czy Brodka. 


Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskich muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej już od 1994 roku. Dwuetapowe i tajne głosowanie wyłania wygranych. Kategorie obowiązujące w danej edycji są ustalane są przed jej rozpoczęciem (tj. zwykle we wrześniu każdego roku) przez Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej). Do konkursu mogą zostać zgłoszone wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia poprzedniego roku a 30 listopada roku danej edycji, które spełniają warunki legalności. Statuetka została zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Dziekiewicz-Pilich


By zdobyć więcej informacji bieżących i śledzić te najnowsze, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę internetową Fryderyków i ich Facebooka. 

Oficjalna Strona

Facebook

Podziel się swoją opinią ;)