dezydery i jego nowa EP-ka „Potrafię Latać” to powiew muzycznej świeżości

dezydery Potrafię Latać

Potrafię Latać opowiada o wrażliwości i przemianie. To autorskie wyznanie twórcy, znanego wcześniej pod innym pseudonimem.

Jesienią 2020 roku ukazał się jego debiutancki muzyczny projekt, zatytułowany Chyba. Wokalista/autor tekstów/producent lub po prostu – dezydery – określił to co robi jako szczerą, introspekcyjną konwersację. Po chwilowej przerwie powrócił, aby na nowo rozwijać skrzydła do muzycznego lotu.

Dezydery (Dezydery Skowron) to stosunkowo nowa postać na polskim rynku muzycznym, ale nie w Internecie. Artysta już od swoich pierwszych kawałków w 2020 roku – Cisza w lesie i Myśli – zaprezentował się jako bardzo wrażliwy twórca, dla którego liczy się całość kompozycji, jaką jest dźwięk i słowo. Jak się okazuje, na platformie YouTube, znany był fanom już wcześniej (od 2011 roku) jako gamingowo – lifestyle’owy vloger o charakterystycznych pseudonimach: Masterczułek, Czułek, Dezy. Na jego kanale można było spotkać wielu innych Youtuberów, współpracował m.in. z ReZigiuszem, Mandzio i SKKF. Publiczność przyciągał do siebie głównie swoją naturalnością
i pozytywnym nastawieniem, co zgrabnie udało mu się przełożyć na tworzoną przez siebie muzykę. Dezy to człowiek orkiestra, tworzy teksty i zajmuje się produkcją muzyczną, za miks i mastering zwykle odpowiada u niego Jonatan. Utwory, które skomponował na nowej EP-ce, są w moim odczuciu, przemyślane i czułe, a przede wszystkim prawdziwe.

POSŁUCHAJ EP „POTRAFIĘ LATAĆ” W SERWISACH STREAMINGOWYCH

Pod koniec listopada 2022 r. dezydery wystartował z tytułowym utworem mini albumu – Potrafię Latać, za sprawą którego, udało mu się dotrzeć do mnie. Opowiada w nim o możliwościach, potencjale, przestrogach, a także swoistej samotności artysty, która wiąże się z obieraniem własnej, niewytyczonej żadnym szlakiem, ścieżki. W swoich utworach sprzeciwia się nurtowi nieustannej produktywności, który ciągle zmusza nas do robienia rzeczy, często wbrew własnym potrzebom. Dezydery mówi STOP, a jego manifest jest szczery do bólu.

Carpe Diem, co jeszcze? Ja otwieram oczy i już mi się nie chce

No właśnie, co jeszcze? Oprócz wspomnianego wcześniej Potrafię Latać, w EP-ce znajdują się dwa kawałki. Utwór Kiedy? Gdzie? Jak? dostępny jest na na platformie YouTube w towarzystwie pełnometrażowego teledysku, w którym przewija się motyw walki z oczekiwaniami, jakie stawia nam świat. Artysta zaprasza odbiorcę do posłuchania wewnętrznego głosu, dając przestrzeń na odpoczynek oraz chwilę przerwy. Carpe Diem doczekało się podkładu graficznego, stworzonego przy użyciu obrazów, zaprezentowanych przez sztuczną inteligencję (AI). W swojej twórczości pokazuje, że warto zwracać uwagę na małe rzeczy oraz pozwalać sobie na porażki, które nas wzmacniają i motywują do zmian. W utworach mamy do czynienia ze zwykłym człowiekiem (a nie sztuczną kreacją, stworzoną na potrzeby wyświetleń), co zbliża słuchacza do jego emocji oraz pozwala na utożsamianie.

Dezydery to artysta nieoczywisty, z łatwością bawi się stylami, tworząc swój własny totem muzyczny, dzięki któremu – mam nadzieję – wzniesie się wysoko. Bo latać już potrafi.
Trasa koncertowa zaplanowana jest na rok 2023.

Podziel się swoją opinią ;)