Duet Jaśmin w iście piorunującym stylu

Duet Jaśmin w iście piorunującym stylu

Siła tkwi w kobietach! Duet Jaśmin przedstawia bardzo kobiecą, o odwadze, sile kobiet, przeciw ich dyskryminacji.

„Czerwony Piorun” to utwór zainspirowany wieloma wydarzeniami ostatnich lat. Ich wspólnym mianownikiem jest jawne okazywanie braku szacunku wobec kobiet w wielu dziedzinach życia społecznego. Szacunku, który im się należy bez względu na wiek, wyznanie, pochodzenie czy zawód. Piosenka nie ma charakteru interwencyjnego, doraźnego – nie ma być odpowiedzią na konkretne wydarzenie. Nie ma atakować, ani bronić. „Czerwony Piorun” to raczej refleksja na temat roli kobiet w historii, sztuce, polityce. Roli tak istotnej, że niemożliwej do pominięcia, a jednak dla wielu trudnej do zrozumienia.

“Czerwony piorun” to piosenka rockowa o dużej dynamice i przekazie emocjonalnym. Mocny wokal przeplata się tutaj z ostrą, marszową perkusją, łagodną gitarą, burdonową altówką, rytmicznymi skrzypcami i chórkami niczym z tragedii greckiej.

fot. Andrzej Duś


Jaśmin to projekt dwóch kobiet: Agaty Gałach – aktorki i wokalistki musicalowej oraz Karoliny Sienkiewicz – skrzypaczki i kompozytorki, który rozkwitł na początku 2021 roku. Dziewczyny połączyły swoje siły i po paru latach współpracy stworzyły zespół Jaśmin.

Jaśmin to subtelna muzyka elektroniczna połączona z klasycznym instrumentarium, takim jak skrzypce, altówka i skrzypce elektryczne. Jaśminowe piosenki mają ciekawą harmonię, a nowoczesne brzmienia elektroniczne przeplatają się tu z różnymi barwami głosu Agaty, stąd kojarzą się z muzyką takich zespołów jak Mikromusic, czy Tęskno. Za teksty piosenek odpowiedzialni są: Jacek Wasilewski, Grzegorz Paczkowski i Marek Sochacki. To teksty o kobietach, ich sile i największych obawach, o globalnym ociepleniu i walce z samym sobą oraz odwadze w spełnianiu swoich marzeń i życia w zgodzie z naturą.

Artystki mają już na swoim koncie płytę „Katapulty”, wydaną pod nazwiskiem Agaty Gałach. To właśnie ona i jej ciepłe przyjęcie dały impuls dziewczynom do stworzenia nowego zespołu. I tak pojawił się Jaśmin. Pod tą nazwą ukazały się już 2 single „Zapukała do mnie miłość” (piosenka utrzymywała się 2 tygodnie na 1 miejscu listy przebojów Radia RDC) oraz „Kasandra XXI”. Kolejnych 8 piosenek zespół ma wydać do końca roku 2022. Na co dzień Jaśmin występuje w składzie 6-osobowym i kwartetem smyczkowym, ale na kameralnych scenach dobrze brzmi również w trio razem z Łukaszem Bizoniem – producentem, gitarzystą i basistą

Podziel się swoją opinią ;)