[FELIETON] Muzykoholicznym zdaniem… – Closterkeller, „Nocarz”

Aurum” to ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Closterkeller z 2009 roku. Dzisiaj skupimy się na jednym z kilku singli.

Zapraszam Was serdecznie do przeczytania mojego drugiego felietonu w ramach „Muzykoholicznym zdaniem…„, specjalnie dla Muzykoholików.


Nocarz” to utwór polskiego zespołu Closterkeller z płyty wydanej w roku 2009, „Aurum„. Właściwie był to jeden z singli grupy, który promował ów album muzyczny.

Świetna jest warstwa tekstowa autorstwa liderki kapeli, Anji Orthodox, ale to nie koniec smaczków. Sama historia kompozycji „Nocarza” jest naprawdę interesująca i bardzo różnorodna. Zacznijmy od tego, iż tekst został zainspirowany cyklem powieściowym o tytule „Nocarz” Magdaleny Kozak z roku 2006. O czym jest tytułowy „Nocarz” możemy przeczytać, chociażby, na stronie lubimyczytac.pl. Aczkolwiek najciekawszy jest ten akapit, który sprawia, że lepiej możemy zrozumieć i tekst, i teledysk:

Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy. (…) Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz, jak bardzo się myliłeś…

Za mało smaczków? Spokojnie, jest jeszcze coś. „Nocarz” na początku nie miał być Nocarzem, a… „Painkillerowym„. Właśnie „Painkillerowy” był tytułem roboczym. Co to oznacza? Otóż, kompozytorem singla jest były basista ClosterkelleraKrzysztof Najman. Wcześniej grał w zespole MECH i to właśnie z członkami wcześniej wymienionej grupy, tworzono ścieżkę dźwiękową do polskiej gry komputerowej „Painkiller” z 2004 roku. Basista przetworzył swój własny riff w „Nocarzu” specjalnie dla płyty „Aurum„. Warto podkreślić, iż ten zabieg został zrobiony legalnie i jak najbardziej świadomie.

Co sądzicie o tym utworze? A może znaliście go już wcześniej?

Podziel się swoją opinią ;)