GALA “WODECKI UROCZYSTY” – Wodecki Twist Festival 2022 Kraków

Wzruszająca GALA PRZYJACIÓŁ, Wodecki w wydaniu elektronicznym, a także obowiązkowo chóralne „Zacznij od Bacha” na krakowskim Rynku Głównym – Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zapraszają na jubileuszową, 5. edycję festiwalu WODECKI TWIST. Najpiękniejsze polskie piosenki rozbrzmiewać będą między 10 a 12 czerwca w całym Krakowie!

5. WODECKI TWIST zbierze doskonałych artystów polskiej sceny muzycznej ze wszystkich możliwych gatunków. Unoszą się nad nami w tym roku słowa niezapomnianej piosenki „Lubię wracać…” nie tylko dlatego, że program sięga do kochanych utworów, ale również dlatego, że festiwal powraca po dwuletniej przerwie do pełnych spotkań z publicznością.

“W jubileuszowym roku, dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, ważna jest dla nas różnorodność muzyczna i pokoleniowa. Przygotowujemy szereg koncertów i lokujemy je na najpiękniejszych scenach Krakowa. Nie mam wątpliwości, że będzie można usłyszeć niepowtarzalne i charakterystyczne chyba tylko dla nas połączenie niebanalnych głosów, stylów i czasów” 

mówi dyrektor artystyczna festiwalu Kasia Wodecka-Stubbs

Mottem tegorocznej edycji są przyjaciele – zarówno ci, którzy towarzyszyli Zbigniewowi Wodeckiemu w zawodowej i nie tylko zawodowej drodze, jak również młode pokolenie, czyli muzycy tworzący nowe trendy z wielką jakością i szacunkiem dla tego, co w naszej piosence najlepsze.


Tradycją są spotkania z zespołami chóralnymi w pierwszym dniu festiwalu. Tak samo będzie i tym razem – w piątek, 10 czerwca, w samo południe na Rynku Głównym w Krakowie zaśpiewają Wodeckiego chóry z całej Polski, mieszkańcy Krakowa, turyści, goście festiwalowi, rodzina i bliscy artysty. Jest to również jedyny taki dzień, gdy z Wieży Mariackiej brzmi o 12-tej „Zacznij od Bacha” zamiast hejnału. W tym roku we wspólne śpiewanie włączy się Sound’n’Grace – znakomity zespół na co dzień wykonujący muzykę gospel, soul, funky i R&B, z którym usłyszymy się dzień później podczas gali. Chóralną inaugurację festiwalu obserwują też co roku w mediach społecznościowych dziesiątki tysięcy fanów.

11 czerwca, w sobotę, otwieramy muzyczny klub przy Plantach, w altanie Zbigniewa Wodeckiego, w jej okolicach i przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przez cały dzień pojawiać się tam będą goście festiwalowi, a wielu z nich zagra jazz. Zaplanowaliśmy koncerty, wywiady i potańcówki w stylu lat 70-tych!

Wieczorem 11 czerwca Centrum Kongresowym ICE Kraków wielka gala jubileuszowa, która dostała tytuł WODECKI UROCZYSTY, a jest nadzwyczajnym spotkaniem przyjaciół Zbigniewa Wodeckiego i najlepszej polskiej muzyki w ogóle. Udział w tym wydarzeniu wezmą między innymi Alicja MajewskaAnia RusowiczRalph KaminskiKrzysztof ZalewskiAndrzej LampertJoanna KuligMaciej MusiałowskiNatalia Szroeder Maciej Maleńczuk oraz Sound’n’Grace orkiestra pod batutą Tomka Szymusia, który jest autorem aranżacji. To nie wszystko! Będą niespodzianki. Nie jest natomiast niespodzianką fakt, że Zbigniew Wodecki był człowiekiem obdarzonym fantastycznym poczuciem humoru i wokół tych wspomnień zbudowany jest scenariusz widowiska.

“Gala będzie wielka, ale ma też pozostać… prosta. Czyli możliwa do zanucenia i podchwycenia przez publiczność, nie tylko tę zgromadzoną w ICE Kraków, ale też przed ekranami telewizorów. Repertuar obejmie polskie piosenki z lat 70-tych i 80-tych. To jeden z najbardziej fascynujących okresów naszej rozrywki!”

Kasia Wodecka-Stubbs

Na finał, w niedzielę 12 czerwca, WYSPA MUZYKI – barwne, nowocześnie brzmiące i zarażające energią wydarzenie na plenerowej scenie nad Wisłą. Pod hasłem ELECTRO siły i pokolenia połączą KayahBaaschNovikaAgimKev Fox, Rysy i inni. To będzie relaksujący muzyczny piknik, zyskujący z roku na rok coraz większą sympatię publiczności. Te koncerty, które ponownie zagoszczą przy jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa – Forum Przestrzenie – są bezpłatne! Główny program obejmuje czas od 17-tej do 22-giej, a potem goście i zaproszeni muzycy porwą młodą publiczność do wspólnej zabawy, która z pewnością przeciągnie się do późna.

Podziel się swoją opinią ;)