Jeszcze Duxius czy już Wes Anderson? Sprawdź Good Move

Duxius powraca z nowym teledyskiem do singla Good Move. Artystka słynie z niebanalnych fuzji sztuki, a inspiracje dla jej nowego klipu stanowiło niemieckie miasteczko Bad Sülze oraz kultowy amerykański twórca filmowy

Good Move to zupełnie nowa odsłona dobrze znanej piosenki Zero/One, która znalazła się na zeszłorocznym debiutanckim albumie Duxius. Utwór opowiada historię decyzji: dużych i małych, trudnych i łatwych, spontanicznych i niepewnych. Jednocześnie najnowszy singiel artystki jest zwieńczeniem rozdziału Remanence i zapowiedzią nadchodzących nowości.

W Good Move Duxius po raz kolejny stawia na charakterystyczną dla siebie twórczą różnorodność. W utworze ogromną rolę odgrywa jego warstwa wizualna, bowiem za scenerię teledysku artystka wybrała niesamowite niemieckie miasteczko, położone na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego — Bad Sülze. Ta niecodzienna lokalizacja okazała się niezwykle inspirującą twórczo decyzją.

Bad Sülze zafascynowało Edytę Rogowską-Żak, siłę napędową Duxius, od pierwszego wejrzenia. Od razu poczuła, że to właśnie ​​tutaj powinien powstać jej kolejny teledysk. Dodatkowo miasto przypomina scenerię z filmów Wesa Andersona, co dodatkowo zmobilizowało twórczy duet tworzony przez Edytę i operatora kamery Michała Żaka do zainspirowania się stylem amerykańskiego reżysera.

Uzdrowisko zachwyca opuszczonym hotelem „Hamburg”, starymi domami w pastelowych kolorach, bujną przyrodą i ciepłymi, bardzo kreatywnymi ludźmi. W małych miastach Meklemburgii-Pomorza Przedniego częstym wyzwaniem jest ogromna ilość wolnych miejsc pracy oraz malejący wzrost liczby ludności. Bad Sülze jest inne. To miejsce nie chce zostać zapomniane, więc promuje sztukę, kulturę i zapewnia godne życie. Miasto otwiera swoje bramy dla gości i imigrantów, w tym artystów, ludzi kreatywnych oraz przedsiębiorców, którzy niczym bohater teledysku do “Good Move” podejmują ważne decyzje i pomagają kształtować to miejsce. Bad Sülze ma naprawdę niepowtarzalną atmosferę — opowiada Edyta.

W teledysku do Good Move zespół Duxius towarzyszy fotografowi i pisarzowi podczas jego pierwszego spaceru po Bad Sülze. Mimowolnie cichym przewodnikiem historii staje się samo miasto, a artysta spotyka ludzi, którzy z dumą prezentują mu swoje rodzinne okolice.


Duxius to muzyczna podróż przez różnorodność, fuzję dźwięków, języków i form artystycznych. Edyta Rogowska-Żak, mieszkająca na co dzień w Berlinie, pisze swoje piosenki w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, co podkreśla wszechstronność jej projektu. Brzmienie Duxius to mieszanka funku, indie, elektroniki, rocka, a nawet jazzu. Projekt ma na swoim koncie ważne występy, m.in. na różnych festiwalach oraz w stacjach radiowych w Polsce i w Niemczech. Koncerty Duxius to nie tylko przeżycia muzyczne, ale i teatralne. Edyta jako rasowa performerka zabiera publiczność w elektryzującą przygodę, w której klimat lat 80. łączy się ze współczesnymi kompozycjami. W 2022 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album Duxius — Remanence, na którym znalazł się m.in. świetnie przyjęty przez fanów i dziennikarzy singiel Dziki Bez.

Podziel się swoją opinią ;)