John Mojo z debiutanckim albumem „Stolem”

Debiutancki album Johna Mojo to hołd złożony kultowym filmom i powieściom grozy lat minionych. Twórca inspiruje się atmosferą napięcia, tajemnicy i zagadki, charakterystycznych dla tych klasycznych produkcji.

Album, nawiązując do polskiego folkloru, opowiada historię mitycznego giganta przemawiającego ustami współczesnego narratora. Płyta wplątuje słuchaczy w labirynt tajemnic, zjawisk paranormalnych i Lovercrafitańskiego „cosmic horror”, pierwotnego strachu przed niewyjaśnionym, niewytłumaczalnym i przekraczającym granice ludzkiego poznania.

Album zawiera liczne skity, intra i przerywniki nawiązujące do “cięcia sampli” prosto z kaset VHS, co może przywodzić na myśl skojarzenia z twórczością takich artystów jak MF DOOM (prywatna inspiracja autora), The Alchemist, czy Cooking Soul oraz Kaliber 44 z ich albumem Księga Tajemnicza. Prolog.

Na płycie udzielili się tacy artyści i twórcy jak Young Veterans (Chris Carson), SoDrumatic, TONY2000, DJ Chmielix (złoty medal na DMC 2022 Scratch Championship) – Scratche Felipe Alvarado (Medellin, Columbia) oraz jedyny wokalny feat na płycie – DANDYZXXI. Album w całości zmiksował i zmasterował TONY2000.

John Mojo – Odyseja (prod. TONY2000) (źródło: John Mojo)

W aspekcie dźwiękowym „Stolem” to unikalne połączenie horrorcore, trip hopu i boom bapu, choć zamykanie go wyłącznie w tych ramach byłoby krzywdzące dla całości. Twórcy organicznie wychodzili poza ramy gatunkowe, ponieważ ich nadrzędnym celem było jak najdokładniejsze przekazanie wizji, bez wikłania się w aktualne mody, czy ograniczenia.  Ciężkie, mroczne bity i oryginalne sample tworzą hipnotyzującą i niepowtarzalną aurę, a teksty przenikają słuchacza, opowiadając historie mroku, tajemnicy i mistycyzmu.

Cały album został starannie skomponowany, aby zapewnić spójność tematyczną i muzyczną. Nadrzędnym celem przyświecającym tej produkcji było stworzenie pełnego emocji i niezapomnianego doświadczenia. „Stolem” to podróż do świata przerażających legend i zapomnianych rytuałów, świata gdzie Ci, którzy widzieli zbyt dużo.

Podziel się swoją opinią ;)