Katowice Music Colours Festival dzięki transmisji online dostępny szerokiej publiczności

Katowice Music Colours Festival dzięki transmisji online dostępny szerokiej publiczności

W najbliższą sobotę, 22 października 2022 w studiu koncertowym Radia Katowice odbędzie się czwarta edycja Katowice Music Colours Festival. Dzięki transmisji online wydarzenie będzie dostępne szerokiej publiczności. 

Katowice Music Colours Festival to pełna paleta kolorów muzyki improwizowanej na najwyższym poziomie. -Jak co roku gramy w różnych barwach muzyki. Podczas IV Katowice Music na pewno będziemy eksperymentować stylistycznie. Pojawią się znakomici muzycy, m.in na skrzypcach prof. Henryk Gembalski – mówi Grzegorz Kapołka, śląski gitarzysta, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Katowice Music Colours Festival. 
– Idea festiwalu kameralnego ale z transmisją online dla szerszej publiczności, doskonale została przyjęta podczas ostaniej edycji. Postanowiliśmy również w tym roku kontynuować taki format festiwalu. 

22 października w studiu koncertowym Radia Katowice im. Jerzego Haralda wystąpią: Maciej Lipina & Ścigani oraz po raz pierwszy na scenie: formacja Kaziógra Quartet – złożona z największych osobowości muzyki improwizowanej.

Maciej Lipina to wokalista, gitarzysta, autor piosenek. Założyciel i lider grupy Ścigani. Jest odtwórcą głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kaziógra Quartet to formacja powołana do życia przez Grzegorza Kapołkę. W skład zespołu wchodzą wybitne osobowości muzyki improwizowanej. Kapołce na scenie towarzyszyć będą:
Darek Ziółek – gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Darek Ziółek uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach;

Antoni Gralak –  trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trabką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Wspólpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej;

Alan Kapołka – perkusista związany ze środowiskiem trójmiejskim, student perkusji jazzowej na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Adama Zagórskiego i Radosława Bolewskiego. Współtworzy takie zespoły jak ZIEMIA, Artificialice, El Topo, Grzegorz Kapołka Trio, Malina Midera Quartet. W swojej grze łączy elementy skrajne stylistycznie próbując stworzyć w ten sposób własny język. Laureat II miejsca w kategorii solista – instrumentalista podczas Blue Note Poznań Competition 2022 oraz Grand Prix (z zespołem ZIEMIA) na Jazz Juniors Competition 2022. Koncertował w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, Chorwacji i Norwegii. 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gitara i Blues, a Współgospodarzem Miasto Katowice. Zaproszenia na festiwal będą do odbioru w Radio Katowice, a bez zaproszeń festiwal będzie do obejrzenia na żywo na www.radio.katowice.pl

Podziel się swoją opinią ;)