Konrad Słoka zaprasza na “Stare śmieci”

„Stare śmieci” to debiutancki, solowy album singer-songwritera ze Szczecina Konrada Słoki

Płyta zawiera 11 autorskich piosenek z polskimi tekstami. Kompozycje utrzymane są zarówno w klasycznej rockowej stylistyce pełnej melodii, tłustych bębnów i gitarowych riffów, jak i w akustycznych folkowych brzmieniach spod znaku americany i alt/country. Piosenka „Bezsenność” natomiast jest ukłonem w stronę synthowej muzyki lat osiemdziesiątych. W numerze „Możebyś” gościnnie wystąpił Mr Krime – DJ, producent i prekursor polskiego turntablizmu. 

Teksty Konrad Słoki są bezpośrednie i opowiadają w niezwykły sposób o otaczającej rzeczywistości, unikając jednocześnie pretensjonalności i egzaltacji poezji śpiewanej. Główną inspiracją i wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści jest wkraczanie podmiotu lirycznego w dorosłość – pełną rozczarowań, dezorientacji i żalu, ale też bogatą w ciekawe refleksje i otwierającą nowe możliwości. „Stare śmieci” – tytuł zarówno albumu, jak i piosenki, nawiązuje do powrotu Konrada do rodzinnego Szczecina jako dorosłego mężczyzny, po kilku latach „szukania swojego miejsca” w Warszawie. Szczecin jest znaczącym tłem we wszystkich kompozycjach na albumie. 

Muzykę Konrada Słoki, którą zapowiada debiutancki album, nie sposób jednoznacznie skategoryzować. Na polskim rynku muzycznym ciężko znaleźć artystów o podobnym prostolinijnym, autentycznym usposobieniu i porównywalnej muzycznej wrażliwości.   


Konrad Słonka – uzyk, multiinstrumentalista, autor tekstów. Pochodzi ze Szczecina. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat jako wiolonczelista, później w szkole średniej zaczął grać na trąbce. Jako trębacz ukończył Akademię Muzyczną w Szczecinie. Na etapie muzycznej szkoły średniej jednak wykroczył poza program i zaczął pisać swoją muzykę. Zafascynował  się punk rockiem i założył pierwszy zespół. Od tamtej pory jako wokalista, basista i gitarzysta udzielał się w wielu zespołach (m. in. Road Trip’s Over, White Crosses, Woodland, O.D.C). Wówczas odkrył jednak, że najbardziej spełnia się jako solista, chwycił więc za gitarę akustyczną i zaczął pisać folkowe piosenki w stylu Chucka Ragana, Franka Turnera, Neila Younga czy Boba Dylana. W 2012 roku z tej pasji narodził się jednoosobowy projekt pod nazwą Liars & Sinners, który uosabiał wszystkie muzyczne aspiracje Konrada. Jako Liars & Sinners wydał album „7 songs” i EP „Far Away Lights” w całości nagrane i wydane metodą DIY. W 2018 roku Konrad wystąpił w programie Voice of Poland. Doceniono go wówczas jako songwritera – w dwóch etapach konkursu zwrócono się z prośbą, aby zaprezentował swoje autorskie piosenki. W 2020 roku Konrad zaczął pracę nad swoim solowym debiutanckim albumem z autorskimi tekstami w języku polskim wraz ze szczecińskimi muzykami. Produkcją zajął się sam Konrad Słoka w duecie z Borysem Sawaszkiewiczem (Stobno Records).

Podziel się swoją opinią ;)