Krzysztof Zalewski „ZABAWA” – przedsprzedaż, tracklista, gra miejska

18 września do sprzedaży trafi piąty album Krzysztofa Zalewskiego zatytułowany „Zabawa”, ale już dzisiaj, na miesiąc przed premierą, fani mogą zamawiać płytę w przedsprzedaży. Artysta przygotował sporo niespodzianek – grę miejską, spotkania z fanami, specjalny koncert premierowy i „Zabawę” w wersji winylowej. 

Krzysztof Zalewski dał nam już przedsmak tego, co czeka nas na nowej płycie prezentując single „Tylko nocą” i „Annuszka”. Teraz, wraz ze startem preorderu, uchyla kolejne rąbki tajemnicy – poznajemy okładkę, tytuł oraz tracklistę. Dowiadujemy się też trochę więcej o albumie… 
Ta „Zabawa” nie jest dla dziewczynek. Dla chłopczyków też nie. Bo „Zabawa” jest płytą dorosłą. To przemyślenia 35-letniego mężczyzny, nad którego głową zawisł cień. Który mimo to – a może właśnie dlatego – gra, śpiewa i tańczy. Bawi się. Na przekór czasom. „To taniec na koniec świata” – mówi artysta. 

Album „Zabawa” nie zrodził się ze smarkatej beztroski. Wręcz przeciwnie: wziął się z niepokoju, ale i przekory. „Trzeba tańczyć za wszelką cenę, nawet wbrew sobie, wbrew nastrojowi” – dodaje Krzysztof Zalewski i po wysłuchaniu tego słodko-gorzkiego albumu trudno nie przyznać mu racji.

„Płyta jest taneczna i nieco mroczna, acz bardziej taneczna niż mroczna. Nocna. To taniec na koniec świata. Nieco apokaliptyczne przemyślenia 35-letniego mężczyzny” – tak „Zabawę” widzi jej twórca. „Znaki na niebie zwiastują kłopoty / Doszły na świecie do głosu złe głosy / Idzie trzęsienie ziemi i wielka woda” – straszy w jednym z tekstów Zalewski, choć sam się swoim czarnym wizjom nie poddaje. „A ja się czuję dziwnie lekko. Co prawda teksty pisałem przed koronawirusem, albo na samym początku, gdzie dochodziły tylko jakieś memy o Chinach, ale przebijają się momentami apokaliptyczne wizje. Trochę też rozprawiam się ze swoimi demonami, piszę do syna, ale głównie, jak zwykle, piszę o sobie”.

Krzysztof Zalewski urodził się rockmanem, więc nawet tym razem nie zrezygnował całkiem z gitary elektrycznej, rockowym duchem przesycona jest większość utworów. Na pierwszy plan wypłynęły jednak syntezatory, najważniejszy jest rytm. Zalewski śmiało urozmaica go zapożyczeniami z odległych światów – to brzmi jak biały soul, za chwilę pulsuje disco noir, następnie Krzysztof rapuje, albo zmiękcza serca i zwilża oczy wzruszającą balladą. 

Wszystkie partie instrumentalne – i wokale do piosenki „Szpieg” – nagrane zostały w łódzkim Tonn Studio, wypróbowanym już przy „Złocie”, ze sprawdzonymi wtedy współpracownikami: Maciejem Stanieckim i Krzysztofem Tonnem. Pozostałe partie wokalne Zalewski nagrał na swojej sali prób, a pomógł mu z tym Jurek Zagórski, który produkował płytę z piosenkami Niemena. Słusznie, nie zmienia się zwycięskiej drużyny.

Za mix i mastering albumu odpowiada Rafał Smoleń, z wyjątkiem miksu piosenki „Wszystko będzie dobrze”, autorstwa Andrzeja Smolika.

Ta „Zabawa” nie zrodziła się ze smarkatej beztroski. Wręcz przeciwnie: ona bierze się z niepokoju, ale i przekory. „Trzeba tańczyć za wszelką cenę, nawet wbrew sobie, wbrew nastrojowi” – twierdzi Krzysztof Zalewski i po wysłuchaniu tego słodko-gorzkiego albumu trudno nie przyznać mu racji.

Tracklista:

Zabawa

Annuszka

Dystans

Oddech

Lustra

Tylko Nocą

Wszystko będzie dobrze

Na apatię

Szpieg

Ojcowie

Grzeczny bądź

Na miesiąc przed premierą albumu, 19-go sierpnia o godzinie 12.00, startuje preorder „Zabawy” i tutaj fani mają kilka opcji do wyboru. Osoby, które zdecydują się na zakup albumu w przedsprzedaży w serwisie Allegro, będą miały wyjątkową możliwość zakupu biletu na specjalny koncert w warszawskim klubie Praga Centrum, na którym artysta po raz pierwszy na żywo zaprezentuje cały materiał z płyty. Pula biletów na to wydarzenie jest ograniczona. 


Z kolei na sklepie wytwórni Kayax – sklepzmuzyka.pl – istnieje się możliwość zamówienia albumu z autografem. W tym samym czasie wystartowała także możliwość zamówienia przedpremierowo albumu na empik.com w wersji CD oraz na winylu. A dla tych, którzy od fizycznych nośników wolą muzykę w wersji cyfrowej na serwisach streamingowych została uruchomiona możliwość „Pre – Safe” – oznacza to, że w dniu premiery w bibliotece użytkownika automatycznie zapiszą się utwory z płyty. 

18-go września w dniu premiery fani artysty będą mogli wziąć udział z wyjątkowym wydarzeniu. W Warszawie w przestrzeni miejskiej powstaną dwie instalacje nawiązujące do albumu „Zabawa”. Uczestnicy będą musieli znaleźć oba punkty i wykonać w nich pewne zadania… Ci, którzy rozwiążą te łamigłówki otrzymają wejściówki na premierowy koncert. Niebawem na profilach w mediach społecznościowych artysty pojawi się więcej szczegółów. 

Preorder w serwisie Allegro z opcją zakupu biletu na koncert premierowy: https://na.allegro.pl/preorder
Preorder w sklepzmuzyka.pl z autografem: https://www.sklepzmuzyka.pl
Preorder cyfrowy w serwisach streamingowych: https://fuga.ffm.to/zabawa
Link do CD w Empiku
Link do LP w Empiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.