Kto królował na polskiej scenie muzycznej w I połowie roku? Bestsellery Empiku 2022 na półmetku

Czy to możliwe, aby po raz pierwszy w historii jeden wykonawca zgarnął statuetkę Bestsellera Empiku trzeci raz z rzędu? Patrząc na gigantyczne zainteresowanie albumem „Uczta” sanah, nie można tego wykluczyć. Jednak wyścig po nagrody w największym plebiscycie kulturalnym w Polsce wciąż trwa. Na półmetku zmagań Empik ujawnia listę najchętniej kupowanych muzycznych premier pierwszej połowy 2022 roku. Oprócz trzeciej płyty sanah, w zestawieniu znalazły się krążki m.in. Harry’ego Stylesa, Rammstein, SB Maffija i Palucha.

Muzyczne bestsellery półrocza

Bestsellery Empiku przyznawane są m.in. w kategoriach muzycznych – premierowym płytom i utworom, na które „zagłosowało” najwięcej fanów. Liczy się każdy zakup płyty na dowolnym nośniku w salonach, w aplikacji i online oraz odtworzenia piosenek w aplikacji streamingowej Empik Music. Statuetki wędrują do tych rąk artystów, których muzyka była najchętniej wybierana w ciągu całego roku kalendarzowego, jednak na półmetku rywalizacji widać już potencjalnych faworytów do nagrody. Kto prowadzi w tej chwili?

Na muzycznej uczcie u sanah pojawiło się tysiące fanów. Jej trzeci album ma szansę powtórzyć sukces dwóch poprzednich – w połowie roku jest absolutnym numerem jeden w sprzedaży w całej Polsce. Po piętach artystce depcze jednak Harry Styles, który znajduje się w podobnym miejscu w solowej karierze. W tym roku polski rynek zawojował swoim trzecim krążkiem „Harry’s House”. Obok zespołu Rammstein Brytyjczyk jest w tej chwili jedynym zagranicznym kandydatem po statuetkę w kategorii Pop&Rock. Warto jednak odnotować, że coraz bardziej mainstreamowy staje się w Polsce k-pop – ostatnia płyta koreańskiego boysbandu BTS „Proof” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, plasując tytuł na 7. miejscu muzycznych bestsellerów półrocza w kategorii Pop&Rock.

Dominacja sanah widoczna jest także w streamingu. W półrocznym zestawieniu TOP5 najczęściej odtwarzanych premierowych utworów w Empik Music aż cztery pochodzą z ostatniego albumu sanah. To wykonania w duetach z: Kwiatem Jabłoni, Dawidem Podsiadło, Arturem Rojkiem oraz Igorem Herbutem. Czarnym koniem w wyścigu po statuetkę Bestsellera Empiku 2022 w kategorii Streaming może okazać się jednak pierwszy solowy singiel IGO, który dotychczas nagrywał z Bass Astral i Clock Machine. Dedykowana córeczce wokalisty „Helena” zajęła drugie miejsce w zestawieniu najchętniej słuchanych utworów w I półroczu 2022.

Na scenie hip-hopowej panuje wrzenie, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zaciekła walka o Bestsellera Empiku 2022 toczy się między takimi raperami jak Szpaku, Paluch, Jan Rapowanie czy OKI. W pierwszym półroczu na wyraźne prowadzenie w sprzedaży w kategorii Hip-Hop wysunął się jednak album artystów zrzeszonych w SBM Label – „Hotel Maffija 2”.


Czego Polacy słuchają na winylach, a czego na CD?

Poznaliśmy już tegoroczne premiery, które liczą się w rywalizacji o tytuł Bestsellera. A jak prezentuje się muzyczny top topów spośród wszystkich gatunków i albumów dostępnych w Empiku? Czyje utwory w pierwszym półroczu królowały w słuchawkach i głośnikach Polaków? Melodyjny pop, młoda scena hip-hopowa a może evergreeny – klasyki poprzednich dekad? Empik podsumował najchętniej wybierane albumy na krążku CD i kultowym winylu.

Ciekawie prezentuje się lista najchętniej kupowanych płyt analogowych półrocza. Na 1. miejscu uplasował się album „Harry’s House”. Najwidoczniej w fanklubie Harry’ego Stylesa panuje wyjątkowe upodobanie do tego nośnika – jest to bowiem jedyna tegoroczna premiera w TOP5. Poza nią na podium zestawienia znalazły się kultowe i znane od lat pozycje: albumy duetu Kayah & Bregović i „Miłość w czasach popkultury” Myslovitz. Popularność tych dwóch tytułów na winylach trwa już od dłuższego czasu – w analogicznym okresie ubiegłego roku te dwa krążki zajmowały odpowiednio 1. i 2. miejsce na liście bestsellerów. W tym roku bardzo wiele osób poszukujących nostalgicznych nagrań zdecydowało się także na exclusive Empiku – składankę z największymi przebojami Zbigniewa Wodeckiego.

Zestawienie najpopularniejszych płyt CD dostarcza kolejnych dowodów na niepodważalny sukces sanah. Aż trzy albumy – „Uczta”, „Irenka” i „Królowa dram” – znalazły się w czołówce listy. Co ciekawe, wybory muzyczne nie różnią się między poszczególnymi regionami Polski – nowa płyta artystki jest niekwestionowanym numerem 1, od morza aż do Tatr. Ponadto, w I połowie 2022 roku nadal bardzo dobrze radził sobie również koncertowy krążek Męskie Granie Orkiestry 2021.

Podziel się swoją opinią ;)