MORIBAYA, to miks klimatów, narodowości i… dusz. Już w lutym premiera ich drugiego albumu [NOWE TWARZE]

Moribaya to unikatowy, na rodzimym rynku, zespół inspirujący się tradycyjną muzyką zachodnioafrykańską.


Na bardzo charakterystyczne brzmienie zespołu wpływają bogate, tradycyjne instrumentarium, wielowarstwowe polirytmie, złożone aranże rytmiczne, transowość i ogromna energia zawarta w utworach.

Drugi album zespołu Moribaya nosi tytuł Fila, co w językach zachodnioafrykańskich oznacza po prostu druga. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Be Your Own Label. Na płycie Fila wybrzmiewają wpływy muzyczne z Gwinei, Burkina Faso, Senegalu, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej, a nawet echa Kongo. Premiera już 8 lutego 2019.Nie mamy tu jednak do czynienia z wiernym odtwórstwem. Zespół czerpiąc z języka tradycji afrykańskich tworzy własną, niepowtarzalną muzykę. Sesje nagraniowe do albumu Fila miały miejsce pod gołym niebem, latem na mazurskiej wsi. Dzięki czemu album zyskał naturalne brzmienie, przywodzące na myśl afrykańskie wioskowe granie.Grupę MORIBAYA tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Burkina Faso i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękne dźwięki tradycyjnych instrumentów afrykańskich oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń i emocji podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią transowe i szybkie rytmy oraz bujające melodie afrykańskie, inspirowane muzycznym folklorem terenów Afryki Zachodniej.


Posłuchajcie pierwszej płyty zespołu “Kelen”.


Utwory są autorskimi kompozycjami zespołu powstałymi na bazie tradycji afrykańskich i ich języka muzycznego. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, ngoni, krin, carignian i djabara.

Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. W październiku zespół wydał swój debiutancki album KELEN.

Zespół  ma na swoim koncie występy na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. (Węgry), Slot Art Festival, S16 – Festiwal Bębnów, Siarki i Ognia, Street Party – Warszawa, Festiwal Wibracje, Las Camp Festival, Owocowy Festival, Djembe Marathon (Moravsky Krumlov), Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival, Ofca – Oleśnicki Festival Cyrkowo-Artystyczny, Festiwal Przenikania, Navigator Festiwal.


Zapraszamy Was na koncert z okazji wydania płyty!!
Już 08 lutego w Warszawie, w Klubie Bardzo Bardzo; link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/791736611311242/