Najpopularniejsze muzyczne albumy i single 2019 roku

Związek Producentów Audio Video podsumował Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienia najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych – AirPlay. W roku ubiegłym Polacy najchętniej kupowali album “Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły. Na playlistach radiowych królował natomiast remiks utworu “Freed from Desire”, przygotowany przez Drenchilla oraz Indiianę.

Dawid Podsiadło z albumem “Małomiasteczkowy” kolejny rok utrzymuje się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się płyt w formacie fizycznym. Na miejscu drugim rocznego zestawienia OLiS uplasowała się muzyka z filmu “A Star is Born”. Do podium dotarł także album Sokoła zatytułowany “Wojtek Sokół”.

Kolejne miejsca na rocznej liście również zajmują polscy artyści hip-hopowi: na czwartym miejscu Kękę z albumem “Mr Kękę”, dalej O.S.T.R. – “Instrukcja obsługi świrów”, Kamerzysta“Afirmacja” oraz PRO8L3M“Widmo”. Pierwszą dziesiątkę zamyka Taco Hemingway z albumem “Pocztówka z WWA, lato’19”.

Oficjalna Lista Sprzedaży (OLiS) jak co roku zdominowana jest przez polskich artystów. W pierwszej dwudziestce jedynie dwa albumy należą do zagranicznych twórców i jest to wspomniany już soundtrack “A Star is Born” oraz zajmujący miejsce 8. album “Greatest Hits” zespołu Queen. Co ciekawe, pierwsza dwudziestka listy OLiS zdominowana jest także przez mężczyzn, jedynymi kobietami w Top 20, nie licząc Lady Gagi, współtworzącej album z muzyką filmową, są Roksana Węgiel oraz Daria Zawiałow, zajmujące lokaty 19. i 20.

W 2019 r. całkowita liczba sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS wyniosła 1 652 489 egzemplarzy, przy czym polskich tytułów sprzedano 1 073 824. W setce tej znajduje się 60 płyt polskich wykonawców, co odpowiada za 65% całego wolumenu sprzedaży płyt z Top 100 zestawienia.

Łącznie na Oficjalnych Listach Sprzedaży w 2019 r. gościło 514 albumów, w tym 371 płyt debiutowało w zestawieniu i jest to o 22 tytuły więcej niż przed rokiem. We wszystkich 51 tygodniowych zestawieniach OLiS notowane były tylko dwa albumy: “Małomiasteczkowy” i “A Star is Born”. Na miejscu pierwszym pojawiło się 40 tytułów, z czego jedynie trzy albumy znalazły się na pierwszej pozycji trzykrotnie: “Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły, “Męskie Granie 2019” oraz “Pocztówka z WWA, lato ‘19” Taco Hemingwaya.


Najpopularniejsze utwory:

Najpopularniejszym utworem w stacjach radiowych w roku ubiegłym był remiks singla z 1996 roku “Freed from Desire”, przygotowany przez pochodzącego z Portugali DJ-a Drenchilla oraz Indiianę. Miejsce drugie należy do utworu “Survive”, który także wykorzystuje motyw dawnego przeboju – ten utwór przygotowany został przez holenderskiego DJ-a Don Diablo oraz Emeli Sande i Gucciego Mane. Podium rocznego zestawienia AirPlay zamyka Dawid Podsiadło z singlem “Trofea”.

W pierwszej dwudziestce pojawiły się jeszcze cztery polskie utwory: na miejscu 5. “Sobie i Wam” Męskie Granie Orkiestra 2019 (Nosowska, Igo, Organek, Zalewski), na miejscu 10. “Hej hej!” Darii Zawiałow, 12. “Górą Ty” Golec uOrkiestra, Gromeego i Bedoesa oraz 19. “Za krokiem krok” Cleo. Łącznie do zestawienia Top 100 AirPlay za 2019 rok trafiło 28 utworów polskich twórców.


OLiS

To cykliczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w formacie fizycznym, opracowane na podstawie danych ze sprzedaży detalicznej z sieci największych sklepów muzycznych w Polsce. Lista jest kompilowana co tydzień przez Kantar Polska. Cotygodniowe notowania dostępne są na stronie: http://bestsellery.zpav.pl/olis/tygodniowy.php

Airplay
To zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych przygotowywane przez firmę MicroBe na zlecenie Związku Producentów Audio Video. System MicroBe jest zbudowanym od podstaw w Polsce, nowoczesnym narzędziem do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio/video w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów. Na mocy umowy pomiędzy ZPAV i MicroBe monitorowane są 74 stacje radiowe (lokalne i ogólnopolskie) oraz 11 telewizyjnych kanałów muzycznych.

Cotygodniowe zestawienia dostępne są na stronie: http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top.php


Zajrzyj po więcej:

www: https://qlcity.prowly.com/84023-najpopularniejsze-albumy-i-single-2019-roku