Nagrody PL Music Video Awards rozdane! Zobacz nagrodzone klipy

PL Music Video Awards

Podczas uroczystej Gali w wypełnionej po brzegi sali teatralnej Fabryki Sztuki w Łodzi  poznaliśmy najlepsze polskie wideoklipy. Jury festiwalu  przyznało 8 nagród w kategoriach: Alternatywa, Dance, Folk, Hip-Hop, Pop, Rock i Ostre Brzmienie, Extra, Muzyka Elektroniczna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Debiut Reżyserski oraz Ważny Przekaz – dla teledysków niosących przesłanie. 

Zdobywcą Grand Prix festiwalu został teledysk “Nag Champa” dla zespołu Syny w reżyserii Sebastiana Pańczyka.

Jury, w składzie którego zasiedli: Anna Maliszewska, Olga Czyżykiewicz, Vienio, Jędrzej Słodkowski oraz Piotr Matejkowski uzasadniło swój wybór następującymi słowami:

“Grand Prix przyznajemy teledyskowi, który powołuje do życia nowe światy. Stwarza nową ikonografię, która wykorzystuje ikonografię zespołu, czytelną dla jego fanów, ale uwydatnia ją, wzmacnia i dodając zupełnie nowe elementy, popycha na nowe tory. To teledysk, który tak mocno porusza zmysły, że poniekąd wydostaje się z ekranu i wdziera się chmurami do nozdrzy.

Z początku czysto ilustracyjna, wręcz dosłowna opowieść przeobraża się w dystopijną poezję: zabawną, daleką od  banału, przejmującą, poruszającą w widzach najgłębsze struny – choć nie do końca uświadamiamy sobie, dlaczego je porusza. I to jest właśnie sztuka!

Istnieją teledyski, o których nie trzeba nawet dyskutować, bo wywołują ciary, nawet oglądane po raz enty. Ten teledysk, poza imponującym wykonaniem na wszystkich poziomach, ma pierwiastek, który wznosi go na poziom wybitności.”

Zwycięzcy wszystkich kategorii:

Hip-Hop: Syny “Nag Champa” reż. Sebastian Pańczyk

Alternatywa: Kacperczyk, Jan-Rapowanie “ Nie wyjadę”, reż Jakub Blank


Rock i Ostre Brzmienie: Pale Path “Enemy” reż. Aleksander Kropidłowski


Folk: Ofelia “Tu” reż. Wiktor Ejryszew


Pop: Bartek Królik “Raj” reż. Magdalena Zielińska


Muzyka Elektroniczna: Plastic “U gonna love it”, reż. Dawid Krępski


Extra: Danuta Stenka, Michał Sławecki “Oresteja” Agata Zubel, reż. Marta Brodacka


Dance: Łobuzy “Urok”, reż. Igor Ajgor Leśniewski


Ważny Przekaz: Bass Astral & IGO “Feeling exactly” reż. Grajper


Debiut Reżyserski: Seabed “Giss” reż. Zuza Barc


Nagrodę publiczności zdobył teledysk Chwilantropia “Nie mówię nie” w reżyserii  Marka Hajduka.

Do tegorocznego konkursu filmowcy zgłosili aż 507 wideoklipów.


O Wydarzeniu:

W dniach 28-30 listopada w Łodzi odbyła się druga edycja festiwalu polskich wideoklipów –  PL Music Video Awards. Trzydniowy festiwal wypełniony był spotkaniami z twórcami wideoklipów, warsztatami i dyskusjami.  Wśród gości nie zabrakło zarówno muzyków – festiwal otworzyło spotkanie w Kinie Szkoły Filmowej z inspirującą Bovską, która opowiadała o historii swoich wideoklipów. Kolejny dzień to masterclass z reżyserami Filipem Załuską i Romanem Przylipiakiem, spotkania z producentami wideoklipów i panel dyskusyjny o produkcji, oraz Noc Polskich Wideoklipów, podczas której publiczność mogła obejrzeć wszystkie nominowane teledyski.

Ostatni dzień festiwalu wypełniły warsztaty: scenariuszowe z Agnieszką Kruk, oraz specjalistyczne spotkania zorganizowane przez firmy Heliograf i ATM System.

Ukoronowaniem festiwalu była uroczysta Gala Wręczenia Nagród w Fabryce Sztuki, podczas której ogłoszono najlepsze polskie wideoklipy.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster.

Projekt odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Stowarzyszenia Zaiks.