Natalia Przybysz w kultowym formacie MTV Unplugged oraz duecie z Hanią Rani

Natalia Przybysz – uznawana przez wielu za jeden z najważniejszych, kobiecych głosów na polskiej scenie muzycznej – dołączyła właśnie do grona wyjątkowych artystów, występujących “bez prądu” na kultowej scenie MTV Unplugged. Premiera albumu z dźwiękowym zapisem z koncertu zaplanowana jest na 12 marca, zaś pierwszym singlem promującym materiał jest duet Natalii z Hanią Rani w utworze “Królowa Śniegu”. Dzisiaj rusza także preorder płyty.

MTV Unplugged to legendarna i znana na całym świecie seria koncertów, w trakcie których artyści śpiewają na żywo przy akompaniamencie wyłącznie instrumentów akustycznych. Pierwszy odcinek został wyemitowany w roku 1989, a na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat, scena MTV gościła takie gwiazdy, jak zespół Nirvana, Paul McCartney, Eric Clapton czy Elton John. Polskimi artystami, którzy znaleźli się w tym wyjątkowym gronie są m.in. Kayah, zespoły Hey i Wilki, Brodka czy Kasia Kowalska. W 2020 roku do projektu zaproszona została Natalia Przybysz – niezwykle utalentowana wokalistka, kompozytorka oraz autorka tekstów. 

fot. Barbara Wadach

Podczas koncertu Natalii Przybysz dla MTV Unplugged, wybrzmiały akustyczne wersje 14 utworów, wybranych spośród trzech ostatnich albumów artystki zatytułowanych “Prąd”, “Światło Nocne” oraz “Jak Malować Ogień”. Natalia wraz z zespołem oraz gośćmi specjalnymi wykonała między innymi takie piosenki, jak: “Ciepły Wiatr”, “Kochamy Się Źle”, “Dzieci Malarzy” czy wspomniany już utwór “Królowa Śniegu”. Pierwszym singlem, który promuje materiał, jest właśnie duet z Hanią Rani – zdolną pianistką, kompozytorką i wokalistką, której twórczość charakteryzuje nowe podejście do klasycznych formuł muzycznych i instrumentów akustycznych.

Ten zaszczyt spotkał mnie w najmniej oczywistym momencie kariery i życia w ogóle. W momencie, kiedy zastanawiałam się nad szukaniem nowego zawodu, przychodzi propozycja nagrania koncertu MTV z piosenkami z trzech ostatnich płyt – przyznaje. Było to dla mnie jak odpowiedź z kosmosu: nie, nie szukaj innego zawodu, śpiewaj. Całe szczęście, że mogliśmy spotykać się na próbach z moim zespołem i wspaniałymi gośćmi, takimi jak Hania Rani, Skubas czy Ralph Kamiński. Naturalnie i przyjemnie było też śpiewać z Pauliną i u boku wybitnego wiolonczelisty Michała Pepola. Po raz pierwszy na scenie towarzyszyła mi moja nauczycielka tańca Iza Szostak, a do zespołu dołączył Miłosz Pękala. Cały ten proces był dla mnie jak naturalny przepływ energii. Zero konfliktów. Czysta radość i wdzięczność. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali ze mną i bawili się ze mną w mój zawód piosenkarki.

Natalia Przybysz

Dzięki Natalii śpiewałam pierwszy raz od dawna nie swoje piosenki, które wibrują mi pod skórą po dziś dzień jakby były własnymi i których tekst słyszę często w głowie, kiedy nikt nie podsłuchuje. To był dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność móc pobyć wspólnie w tych wątpliwościach, strachu i wyzwalającej uldze po. W płynącej bez zbędnych tłumaczeń muzyce i energii, dwóch zupełnie innych, ale krążących obok siebie w harmonii planet. Dzisiaj dzielimy się małym fragmentem tego, co wyniknęło z naszego przebywania, we wspólnym wykonaniu “Królowej śniegu” podczas koncertu MTV Unplugged nagranego w warszawskim kinie Relax. Oglądajcie i słuchajcie wszędzie gdzie się da i cóż, rozglądajcie się na boki. Być może gdzieś tam tli się iskierka zrozumienia w oczach drugiego.

Hania Rani

Koncert MTV Unplugged Natalia Przybysz odbył się 19 grudnia 2020 roku w warszawskiej Scenie Relax, a premiera zapisu wideo z tego wieczoru odbędzie się 27 lutego na antenie stacji MTV i CANAL+. Następnie, wydarzenie będzie dostępne do obejrzenia na platformie player.pl. Premiera albumu CD z utworami, wykonanymi na koncercie, odbędzie się 12 marca. Dodatkowo – na wiosnę artystka planuje wyruszyć w trasę koncertową z projektem MTV Unplugged.

Istotą wyjątkowego albumu „MTV Unplugged Natalia Przybysz” jest fakt, że jego fizyczne wydania oraz opakowania są wykonane z odpadów pochodzących z recyklingu. Stanowi to kontynuację konsekwentnej i przemyślanej eko-narracji artystki, która już w 2019 roku wydała płytę „Jak Malować Ogień” z ekologicznych materiałów.

fot. Barbara Wadach

Podziel się swoją opinią ;)