NOWE TWARZE | Oskar Mir

NOWE TWARZE | Oskar Mir

Archaizmy, elegancja i zaskakujące połączenie XIX-wiecznej, romantycznej wrażliwości z wtrąceniami ze świata podziemnego życia miasta, z imprez techno i rave to cechy charakterystyczne jego muzyki. Tworzy piosenki określane gatunkiem alternatywny pop… nieoczywisty i eklektyczny.

Wokalista ostatnio uważnie śledzi poczynania takich twórczyń jak FKA Twigs, czy St. Vincent. Pisze po polsku.

22 czerwca ukazał się pierwszy singiel Oskara „Kiedy rozum śpi”. To piosenka, która mówi o kończącym się związku. Z tęsknoty za tym co było kiedyś – rzeczywistość miesza się ze snem. Jest to również piosenka o głupiej, ale mocnej nadziei pojednania. Niestety takiej na granicy rozsądku. Powodów do trwania razem jest niewiele, a autor szuka ich na siłę.

Wraz z początkiem roku pod żagle Trójmiejskiej wytwórni SmoothSail Music dostał się wokalista, kompozytor i tekściarz – Oskar Mir.

Substancja metanol – kiedy się pali, daje niewidoczny gołym okiem płomień. Jest to pojawiający się w refrenach symbol tej sytuacji – uczucia jeszcze się tlą, choć w praktycznym wymiarze nie da się tego zauważyć.- mówi w nawiązaniu do tekstu artysta.

Oskar czerpie ogromną część inspiracji ze sztuk wizualnych, a punktem wyjścia dla napisania piosenki był zachwyt nad znaną grafiką Francisco Goi „Kiedy rozum śpi, budzą się demony”.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zaproponowane przez producenta Tomasza ,,Ragaboya” Osieckiego nałożenie na siebie w refrenie wokali Oskara nagranych przed laty przy wersji demo oraz nagranych niedawno. Pokazuje to wachlarz emocji, jaki ciągnie się za wokalistą – od smutku, złości i desperacji z pierwotnej wersji piosenki (frazy zaśpiewane krzykliwie) po dopiero niedawno odkryte pogodzenie się z tym, co nadeszło (frazy szeptane).

Singiel zapowiada debiutancką płytę ORFEUSZ, której premiera będzie miała miejsce w listopadzie 2022.

Fot. Pola Soltan


Wokalista tworzy i gra koncerty na terenie całego kraju. W czasie pandemii, w 2020, był headlinerem na najdziwniejszej dotychczasowej edycji-widmo festiwalu w Kostrzynie nad Odrą, nazwanym Narniostock, w miejscu i czasie, gdzie zazwyczaj odbywa się Pol’And’Rock.

W 2021 zagrał na festiwalu FAMA. Brał tam też udział w warsztatach z solo actu, prowadzonych przez Piotra Piaseckiego, znanego jako Bajzel.

Uczestnik Tak Brzmi Miasto: Summer Camp 2020. Chętnie współpracuje z malarzami, performerkami, filmowcami.

Podziel się swoją opinią ;)