NOWE TWARZE | OYKA

„SOPOT” to początek muzycznej podróży OYKI, autorki tekstów, kompozytorki i wokalistki. Artystka dała się już poznać jako bystra pisarka.

Dziś uchyla drzwi do swojego malowniczego świata, w którym uwagę skupia się na relacjach. Świata, w którym czas i miejsce nie mają znaczenia, liczy się tylko muzyka. Artystka śpiewa o miłości ukrytej w mikromomentach życia. Tych chłodnych i tych gorących.

„Wiem, dokąd idę, wciąż jednak odnajduję nowe warstwy własnego języka i własnych dźwięków. Dostrzeżenie jej tam, gdzie to nieoczywiste, pozwala odnaleźć to, czego cały czas szukamy – szczęście” – mówi Oyka.

Olga z muzyką związana jest od dziecka. W młodości koncertowała jako skrzypaczka m.in. z Małgorzatą Walewską. Na swoim koncie ma również gościnny udział w nagraniach albumu Alcapone zespołu T.Love. Tworzy muzykę łączącą folk, jazz i alternatywny pop. Sama artystka określa ten miks mianem hygge-folku, nawiązując do duńskiego słowa oznaczającego szczęście i wewnętrzną harmonię. Zainspirowana muzyką Nicka Cave, Tamino, Niny Simone zaczęła komponować́ własne utwory.

OYKA zaprosiła do współpracy Pawła Leszoskiego, autora tekstów, kompozytora, producenta, działającego pod pseudonimem Leski, który nie tylko towarzyszy jej podczas koncertów, ale również został producentem muzycznym jej debiutanckiego albumu.

Mam wrażenie, że Leskiego znam od zawsze, a w takiej energii tworzy się piękne rzeczy. Pamiętam, kiedy przesłał mi pierwszy aranż do piosenki SOPOT. Poczułam, że to takie moje, w mojej prawdzie. A jako, że jestem bardzo bezpośrednia, chwilę później zaproponowałam mu współpracę.” – dodaje OYKA.

Video do utworu to nieszablonowy kolaż. „Leski od początku mówił, że piosenka „Sopot” ma w sobie coś retro. Zaproponował mi, żeby obrazek nie był klasycznym klipem. Znalazł w sieci materiały video z przedwojennego Sopotu i podłożył utwór. Pasowało idealnie. Żeby nadać mu trochę bardziej abstrakcyjny charakter zasugerował surrealistyczne kolaże w stylu Julien Pacaud czy Sean Gavin. Tak powstało przepiękne video, którego autorem jest Jędrzej Guzik” – mówi OYKA.

Singiel dostępny we wszystkich serwisach streamingowych: https://ffm.to/OykaSopot

W sierpniu tego roku OYKA zagrała swój pierwszy koncert z autorskimi piosenkami w Olivia Stars w Gdańsku, na który bilety wyprzedały się w trzy dni. Kolejny koncert tym razem w Warszawie w Klubie Jassmine już 17 listopada. Bilety do nabycia na https://goingapp.pl/artysta/olga-kordys-kozierowska


OYKA to pseudonim artystyczny Olgi Kordys Kozierowskiej, znanej działaczki społecznej, aktorki teatralnej, autorki czterech książek w tym bestsellera “Miłość to czasownik”, założycielki pierwszej w Polsce organizacji działającej na rzecz przedsiębiorczości kobiet i promocji ich sukcesów w biznesie pod nazwą Sukces Pisany Szminką.

Podziel się swoją opinią ;)