#OtwieramyKoncerty – co do tej pory wiemy?

Minęło trochę dni od pierwszego artykułu odnośnie akcji społecznej zatytułowanej #OtwieramyKoncerty. Pojawiły się teraz nowe informacje i myślę, iż nadszedł najwyższy czas na małe aktualizacje.

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich złożyli pierwsze interpelacje poselskie skierowane do rządu – zwłaszcza do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Pismo możecie przeczytać tutaj.
Następnie dziennikarz Jarosław Szubrycht opisał całą sytuację w Gazecie Wyborczej. Artykuł możecie zobaczyć tu, lecz ja przytoczę najważniejszy akapit, który informuje o kolejnej idei. Mianowicie: “1000+ dla kultury. (…) Środowisko wystąpiło również z inicjatywą wprowadzenia bonu 1000 plus, a więc instrumentu podatkowego podobnego do tego, który prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w turystyce. Chodzi o możliwość odpisania od podatku PIT 50 procent wartości wydatków na zakup dóbr kultury, w wysokości do tysiąca zł na osobę w ciągu roku. (…) Jakkolwiek cynicznie by to nie zabrzmiało – takie rozwiązanie nie będzie wielkim obciążeniem dla budżetu, bo poziom uczestnictwa w kulturze w Polsce już przed pandemią był znacznie niższy niż średnia europejska. Teraz, w czasie kryzysu ekonomicznego i obostrzeń związanych z wirusem, może być jeszcze gorzej“.

Zostało też wysłane zaproszenie do publicznej debaty, dotyczącej branży kulturalnej, wysłane do sztabów wyborczych m.in. Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia czy Krzysztofa Bosaka.

Zaś 18 czerwca, po wielu godzinach zebrania założycielskiego, poinformowali, iż Izba Gospodarcza Menadżerów Artystów Polskich została zawiązana. Wybrano również władzę. O wszystkim organizacja poinformowała na specjalnym FanPage:

Dzień później podano więcej szczegółów. Dzięki demokratycznemu głosowaniu wybrano zarząd. Tomik Grewiński został prezesem, zaś w radzie zasiądą: Joanna KrawiecJoanna ZIędalska-KomosińskaDorota JanczarskaIzabela BiernatKatarzyna Wydra-ChrącholMaciej PilarczykPaweł WalickiKrzysztof DominikJacek JastrowiczRobert GajewskiMarcin Owczasek. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Janusz JakubowskiPaweł WalczakMarcin BacharaRobert Kurpisz oraz Jacek Siębor. Cała izba wciąż jest w rejestracji.

Na dodatek, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skontaktowało się z władzami IGMAP. Prezes długo rozmawiał na temat postulatów i problemów, a po rozmowie odbyło się wewnętrzne spotkanie w ministerstwie. Po spotkaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wniósł o zmianę w rozporządzeniach. W planach są koncerty na polskich stadionach.

Tempo projektu jest naprawdę błyskawiczne, wszystko rozwija się w ekspresowym tempie i na pewno na dniach poznamy jeszcze więcej informacji. O wszystkim będziemy Was na bieżąco informować!


Zajrzyj po więcej:

Podziel się swoją opinią ;)