#OtwieramyKoncerty: Dyskusja w Sejmie i #1000PlusNaKulturę

Nie tak dawno wszyscy usłyszeliśmy stanowisko Ministra Zdrowia – Łukasza Szumowskiego – odnośnie imprez masowych. Mówią, że nadzieja matką głupich i chyba każdy się łudził, iż to coś da. No, niestety, nie do końca…

Teraz się okazało, iż kluby – wszystkie – będą bez zwolnień z ZUS-u i postojowego. Krótko pisząc, oznacza to, iż właściciele klubów nie będą mogli liczyć na przedłużenie programów wsparcia. Mało tego, wśród podanej – przez Ministerstwo Rozwoju – listy zabrakło również artystów i placówek kulturalnych.

Cóż… Kolejny raz najbardziej istotna gałąź gospodarki została pominięta. Wydawało się przez chwilę, że gorzej już być nie może – ale… doszło do tak zwanej potyczki w Sejmie. Całe zajście zaszło szesnastego lipca bieżącego roku. W imieniu IGMAP oraz PITE pytania zadawali posłowie Monika Wielichowska oraz Grzegorz Napieralski – odpowiadał na nie podsekretarz stanu w imieniu Ministerstwa Rozwoju, vice minister rządu Marek Niedużak. Ciężko skomentować całe spotkanie ze względu na totalną ignorancję i brakiem chęci zrozumienia sytuacji. Ponadto, pogłoski o „milionach złotych pomocy” od rządu to mity, które zostaną zweryfikowane przez zarząd IGMAP. Warto również dodać zdanie Moniki Wielichowskiej, która kiedyś była związana z branżą estradową i była menadżerką zespołów Big Cyc oraz Czarno-Czarnych. A mianowicie: Bez odmrożenia tego sektora, bez odpowiedniego czasu, by podnieść branżę z kryzysu, i bez popytu na usługi branża bezpowrotnie zniknie z polskiego rynku„.

Mimo wszystko, powrócił temat odnośnie #1000PlusNaKulturę, tym razem z inicjatywy kampanii Dzień Polskiej Muzyki. Zostało wysłane specjalne pismo między innymi do Premiera Mateusza Morawieckiego, całą treść możecie przeczytać poniżej:

A tak swoją drogą… chyba wszyscy wiemy, że logika działań rządu w sprawie branży kulturalno-rozrywkowej jest właśnie nielogiczna. Otóż, dzień po wydarzeniu w Sejmie, pojawiła się informacja kolejnym złagodzeniu. Dystans społeczny zostanie zmniejszony z dwóch do 1,5 metra. Nie, to nie żart. Oczywiście, dotyczy to tylko targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań i imprez… sportowych. Limit publiczności zostanie podwyższony do 50% zapełnienia obiektu.

Może czas najwyższy skorzystać z pomysłu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego? Aż 94 miliony złotych – nie, nie pomyliłam się – będzie do „wzięcia” w ramach unijnej Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Adresatami będą mikro- i mali przedsiębiorcy. Także kulturalni, bo wśród branż objętych bezzwrotnym wsparciem będą następujące:

– działalność związana z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych,
– działalność związanej z wystawianiem przedstawień artystycznych,
działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
artystyczna i literacka działalność twórcza,
działalność obiektów kulturalnych (tak, KLUBY TEŻ),
działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych,
pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Powyższy nabór zostanie uruchomiony między lipcem a sierpniem. Cały dokument możecie przeczytać pod tym linkiem.

Pojawiła się również informacja o kolejnym ważnym spotkaniu z udziałem IGMAP – a mianowicie podpisanie deklaracji powołania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń w Warszawie.

Reasumując: ciężko mi było nawet wymyślić tytuł tego wpisu. Takie trochę błędne koło z coraz nowszymi – czasem absurdalnymi – wiadomościami. Chyba znów musimy czekać.


Zajrzyj po więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.