Pierwsza zapowiedź albumu Tomasza Mreńcy z gościnnym udziałem Hani Rani

Tomasz Mreńca to nowa twarz w wytwórni Kayax. Artysta kojarzony przede wszystkim z muzyką filmową i brzmieniem ambient już niebawem wyda pod szyldem wspomnianego labelu swój trzeci autorski album o tytule “Echo”. Jego pierwszą zapowiedzią jest kompozycja “On the other side”, nagrana z gościnnym udziałem wybitnej polskiej pianistki Hani Rani.

Tomasz Mreńca to znany wśród słuchaczy ambientu artysta, który ceniony jest za oryginalne podejście do muzyki instrumentalnej. Jego elektroniczno-akustyczne kompozycje balansujące na pograniczu gatunków zostały dostrzeżone nie tylko przez odbiorców, ale również przez wielu krytyków muzycznych oraz reżyserów filmowych oraz teatralnych. Tomasz na swoim koncie posiada wiele znaczących kolaboracji, w tym te z Danielem SpaleniakiemMikołajem Bugajakiem (NOON) oraz Baashem, jak również dwa albumy solowe – wydany w 2016 “Land” oraz “Peak” z 2018 roku. Wraz z początekiem roku 2021 przyszedł czas na kolejny autorki materiał, któremu tym razem Mreńca nadał tytuł “Echo”.

Pierwszym zwiastunem wspomnianego wydawnictwa jest utwór “On the other side”, który został nagrany wspólnie z Hanią Rani – uzdolnioną i niezwykle cenioną pianistką, która w zeszłym roku otrzymała nagrodę Fryderyk w aż 4 w kategoriach: Album Roku Alternatywa, Nowe Wykonanie, Fonograficzny Debiut Roku i Kompozytor Roku. Wywoływana kompozycja bazuje na prostym, zapętlonym motywie granym na skrzypcach, na który nakładane są kolejne warstwy instrumentów, szumów wiatru, dostrajania radia, śpiewu i pianina. Za ostateczni szlif, czyli mix i mastering utworu zadbał Mikołaj Bugajak, który zadbał o to, by uwydatnić istotne detale w utworu. Tym samym swoimi działaniami podkreślił on surowość i analogowy charakter materiału oraz zapanował nad brzmieniem całości. Do kompozycji powstało również wideo autorstwa Weroniki Izdebskiej (ovors).

“Po raz pierwszy na swój album zaprosiłem gości. Czułem, że to dobry moment, żeby spróbować czegoś nowego, urozmaicić album energią, wrażliwością i dźwiękami innych artystów. W utworze “On the other side” jest nią Hania Rani, z którą poznałem się kilka lat temu. Wtedy okazało się, że trafiła na moją muzykę śledząc twórczość Weroniki Izdebskiej (Ovors), z którą już współpracowałem. Intuicja mówiła mi, że warto doprowadzić do tego, aby stworzyć coś razem. Cieszę się, że się udało.”

Tomasz Mreńca

Tomasz Mreńca, to artysta tworzący elektroniczno-akustyczne kompozycje na pograniczu gatunków, balansując między ambientem a muzyką eksperymentalną. Na swoim koncie posiada dwa solowe albumy – wydany w 2016 „Land” oraz „Peak” z 2018 roku. Oba zostały bardzo cierpło przyjęte i były chwalone m.in. przez Bartka Chacińskiego (Polityka), Marka Horodniczego (TVP Kultura), czy też Wojciecha Padjasa (RMF Classic). Ponadto Tomasz koncertuje z takimi artystami, jak Baasch, NOON oraz Daniel Spaleniak, a także realizuje się jako kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i innych nieszablonowych projektów.

Podziel się swoją opinią ;)