„Pieśń ostatnia” – singiel promujący album „Pieśni Współczesne live at Cavatina Hall” MIUOSHA i Zespołu Śląsk

„Pieśń ostatnia” stanowi klamrę, którą na płycie „Pieśni współczesne” MIUOSHA i Zespołu Śląsk otwiera „Pieśń pierwsza”.

W oryginale utwór śpiewała Kora, a podczas koncertów w ramach trasy – KAYAH. Zapis tego wykonania już teraz można zobaczyć w najnowszym klipie promującym album „Pieśni współczesne live at Cavatina Hall”. Premiera krążka w serwisach streamingowych zaplanowana jest na 17 czerwca, a w sklepach – na 24 czerwca. Dodatkowo, 27 czerwca wystartuje sprzedaż biletów na kolejne koncerty w ramach projektu MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”.

„Pieśń ostatnia” to „Wolno, wolno płyną łodzie” z nową muzyką. Był to ostatni utwór wykonany przez Korę na żywo przed publicznością, choć pierwotnie uważano, że było to „Się ściemnia”. Jakość zapisu nie pozwoliła jednak na użycie tego materiału na krążku i wtedy właśnie okazało się, że udało się wykorzystać ten naprawdę ostatni. – Mam poczucie, że na albumie udało nam się stworzyć coś, co powstało między światami – mówi MIUOSH. – Jestem bardzo wdzięczny Kamilowi Sipowiczowi i dzieciom Kory za obdarzenie mnie zaufaniem i otwarcie na współpracę. Dzięki temu „Pieśń ostatnia” ma bardzo symboliczny wymiar – jest nie tylko klamrą zamykającą całą płytę, ale stanowi także zapis ostatniego wykonania Kory – dodaje MIUOSH. Na koncertach w ramach trasy „Pieśni Współczesne” utwór ten brawurowo śpiewa KAYAH.

Pierwszy w Polsce album w technologii Dolby Atmos

„Pieśni współczesne live at Cavatina Hall” będzie pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie zapisem koncertowym zrealizowanym w technologii Dolby Atmos. Album oprócz muzyki będzie zawierać również dostęp on-line do materiałów dodatkowych w postaci cyfrowej, m.in. do filmu koncertowego ukazującego kulisy prac nad produkcją tego wydarzenia oraz zapis video koncertów, które odbyły się w nowo otwartej sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Wydawnictwo promują także wcześniej opublikowane single „Utopiec” z udziałem Beli Komoszyńskiej oraz klip do piosenki „Wołanie” nagranej z królem. Do 17 czerwca trwa preorder wersji limitowanej albumu w wersji 2CD + Blu-Ray, zawierającej dodatkowe wykonania utworów spoza podstawowego albumu. Płyta pojawi się w serwisach streamingowych 17 czerwca, a w sklepach – 24 czerwca.

Koncerty

Pierwsza trasa projektu MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne” okazała się wielkim sukcesem, a artyści wyprzedali wszystkie koncerty. W odpowiedzi na prośby fanów, muzycy znów zagrają przed publicznością. Od lutego do kwietnia 2023 roku odwiedzą m.in.: Kraków, Wrocław, Katowice, Lublin, Gdańsk, Poznań, Toruń, Łódź i Bielsko-Białą. Już 27 czerwca ruszy sprzedaż biletów, które dostępne będą na eBilet.pl.

„Pieśni współczesne”

MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne” to projekt przełomowy, w którym niesamowity potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna. MIUOSH jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które śmiało sięgają do tradycji ludowych tożsamych „Śląskowi”, a podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie niezapominającymi o szacunku dla tradycji. Płyta „Pieśni Współczesne” pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues.W cały projekt zaangażowanych zostało ponad 140 osób, w tym niezwykły i uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wykonawcy, tacy jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

fot. Marek Kowalski


Raz na milion lat dochodzi do zderzenia, swoistego błędu. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób, zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś im obcego. Razem tworzą nowe. Ten album to ten moment – raz na milion lat“.

Podziel się swoją opinią ;)