PiNuta bierze na warsztat Sztuczną Inteligencję

“Napisz mi tekst piosenki o sztucznej inteligencji w młodzieżowym języku”

Kiedy lata temu mistrzowie fantastyki w swoich powieściach pisali o sztucznej inteligencji, naukowcy pukali się w czoło i uważali, że takie zjawisko nie może mieć miejsca. Z biegiem lat i rozwojem technologii owo “niemożliwe” stawało się prawdopodobne, a z początkiem lat 20-stych XXI wieku tzw. AI powoduje, że niektórym z nas pojawia się gęsia skórka. ChatGPT pisze uczniom wypracowania, artystom obrazy, a muzykom… niemal gotowe piosenki!

AI w starciu z muzykami

O fenomenie sztucznej inteligencji przekonali się całkiem niedawno Joanna “PiNuta” Cholewa.

Artystka z Wrocławia  przygotowując się do kolejnej audycji w Radio RAM, gdzie z Tomaszem Baselem tworzy zupełnie nowe utwory z tekstem o aktualnych sprawach, postanowiła zahaczyć o temat AI. Na komendę:  “Napisz mi tekst piosenki o sztucznej inteligencji w młodzieżowym języku” AI przygotowało dość obszerny tekst ozdobiony prostymi rymami i skojarzeniami na zadany temat. Tomasz Basel postanowił pójść o krok dalej i poprosił “Sztuczną” o stworzenie muzyki do powstałej liryki.

Okazało się, że AI stworzyło nie tylko prosty bit do utworu, ale sam tekst został zarapowany przez dwa głosy pochodzące wyłącznie od sztucznej inteligencji!!

Na szczęście, żeby utwór wyglądał tak, jak w klipie człowiek musiał tutaj dorzucić swoje “5 groszy”. W numerze słyszymy chórki nagrane przez “PiNutę” i solo na pianie stworzone przez Tomka.

I co dalej z muzyką?

Doskonale wiemy, że technologia AI idzie naprzód w zastraszającym tempie. Już powstają całe wernisaże z pracami stworzonymi wyłącznie przez sztuczną inteligencję. Czy to samo czeka muzykę? Co z prawami autorskimi i tantiemami ze stworzonego utworu?

Ponad 200 artystów zagranicznych podpisało list otwarty w sprawie AI pt.: „Zatrzymać atak na ludzką kreatywność”.

Podziel się swoją opinią ;)