Piotr Rogucki dołącza do grona artystów występujących podczas projektu BEKSIŃSKI.LIVE 2024

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 to multimedialny spektakl, w ramach którego przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez WASILEWSKIEGO i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego

W przyszłym roku wydarzenie pojawi się w Łodzi (10 lutego, ATLAS ARENA), Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA w Gdańsku/Sopocie) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW). W projekcie wezmą udział wyjątkowi wokaliści – Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz ogłoszony właśnie Piotr Rogucki. Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE 2024 dostępne są na eBilet.pl.

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualna podróż po zakamarkach ludzkiej duszy. Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, Michał Wasilewski postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia obrazów Mistrza na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. W ten sposób powstało unikalne widowisko, wykorzystujące różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne i prowadzące widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. W centrum spektaklu stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją.

WASILEWSKIEMU i Wishlake’owi na scenie towarzyszyć będą wokaliści – Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder oraz Fisz. Do grona zaangażowanych w projekt artystów dołączy także Piotr Rogucki. Muzyk brał już udział w pierwszej odsłonie wydarzenia, doskonale wpisując się w jego mroczną konwencję. Rogucki przeszedł na przestrzeni lat niemałą artystyczną metamorfozę, ukazującą jego muzyczną wszechstronność. Po dwóch dekadach spędzonych w rockowym zespole Coma stał się połową duetu KARAŚ/ROGUCKI, sięgającego po brzmienia z gatunku alternatywnego popu. Podczas BEKSIŃSKI.LIVE 2024 pojawi się w jeszcze innym wydaniu.

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. 

Spektakle multimedialne BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odbędą się w Łodzi (10 lutego, ATLAS ARENA), Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA Gdańsk/Sopot) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW). Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE. 

Podziel się swoją opinią ;)