Polacy, którzy odnieśli międzynarodowy muzyczny sukces

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki oraz Święto Polskiej Muzyki. Właśnie z tej okazji postanowiliśmy stworzyć zestawienie polskich artystów, którzy odnieśli sukces na międzynarodowej arenie muzycznej.

Włodek Pawlik– polski kompozytor, pianista jazzowy, lider formacji Włodek Pawlik Trio. Jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiego Jazzu na świecie. Grał na wszystkich kontynentach na świecie oraz nauczał Western Michigan oraz w ramach International Jazz Conference w Los Angeles. Laureat nagrody Grammy z 2014 roku w kategorii Najlepszy duży zespół jazzowy.

Vader– jedna z najważniejszych polskich formacji death metalowych. Zespół został założony w 1983 roku w Olsztynie przez Piotra Wiwczarka i Zbigniewa Wróblewskiego. W 1986 roku zespół Vader wystąpił na katowickim festiwalu Metalmania, szybko podbił serca publiczności i został okrzyknięty polskim “Slayerem“. W 1992 roku po premierze debiutanckiego krążka The Ultimate Incantation zespół wyruszył w trasę koncertową w Europie Zachodniej oraz do Ameryki Północnej. Druga połowa lat 90 to dla Vadera zmiany w składzie kapeli oraz niespodziewany wielki sukces w Japonii. Warto również wspomnieć, że olsztyńska kapela napisała utwór do komputerowej gry Wiedźmin z 2007 roku.

Michał Urbaniak– saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. Swoją karierę rozpoczął w latach 60 ubiegłego wieku. W latach 1962-1964 grał w Kwintecie Krzysztofa Komedy. Poza nagrywaniem koncertowaniem Urbaniak komponuje również muzykę do spektakli teatralnych, filmów i programów telewizyjnych zrealizowanych w kraju oraz za granicą. Ponadto grał z takimi gwiazdami jak Herbie Hancook czy Miles Davis.

Podziel się swoją opinią ;)