Polacy, którzy odnieśli międzynarodowy muzyczny sukces

Jimek– właściwie Radzimir Dębski, syn kompozytora Krzesimira Dębskiego oraz wokalistki Anny Jurksztowicz. Polski kompozytor muzyki filmowej, dyrygent, producent muzyczny. 2012 rok był dla niego przełomowy, ponieważ zwyciężył w konkursie na remix piosenki “End of time” z repertuaru Beyonce.

Basia Trzetrzelewska– polska wokalistka wykonująca muzykę z pogranicza Jazzu i Popu. Swoją karierę muzyczną zaczęła pod koniec lat 60, śpiewała w zespole Alibabki. W 1981 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie śpiewała w zespole Matt Bianco. W połowie lat 80 Po rozpadzie kapeli rozpoczęła solową karierę. Basia odniosła spektakularny sukces w USA, dwa jej krążki “Time and Tide” oraz “London Warsaw New York” pokryły się platyną. Wokalistka jest jedyną w historii Polką, której utwór znalazł się w amerykańskiej liście przebojów TOP40.

Paweł Mąciwoda – znany też jako Bejbi. Polski gitarzysta basowy. W latach 80 występował w Europie z zespołem Little Egoist. Był również członkiem zespołu Walk Away, prowadzonej przez Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka. Od 2004 roku jest członkiem niemieckiego zespołu Scorpions.

Krzysztof Komeda– polski kompozytor jazzowy, pianista, lekarz, twórca muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Już w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Zazwyczaj występował z własnym sekstetem, który powstał w 1965 roku. W latach 1956–1962 Krzysztof Komeda wraz ze swoją grupą brał udział w krajowych festiwalach jazzowych. Niewiele później zaczął odnosić zagraniczne sukcesy w Grenoble, Moskwie czy Paryżu. Komeda napisał muzykę do wielu filmów, między innymi do takich obrazów jak Prawo i Pięść Jerzego Hoffmana czy Dziecko Rosemary Romana Polańskiego.

Behemoth– polska grupa muzyczna założona w Gdańsku w 1991 roku przez Adama Darskiego i Adama Muraszko. Jest to jeden z najważniejszych polskich zespołów z kręgu muzyki black i death metal. Ich debiutancki krążek “Sventevith (Storming Near The Baltic)”  z 1995 roku otworzył im drzwi do Europy Zachodniej. Kapela Adama Darskiego odniosła również wielki sukces w Stanach Zjednoczonych. Ich ostatni album “I Loved You At Your Darkest” wydany w 2018 roku zajął 19 miejsce na liście najchętniej kupowanych płyt w USA.

Ula Dudziak– polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka, pisarka, autorka tekstów. W swoim dorobku ma ponad 50 albumów. W dzieciństwie uczyła się gry na akordeonie i pianinie. Gdy w wieku 14 lat usłyszała w radio utwór Elli Fitzgerald zakochała się muzyce jazzowej. W 1958, w wieku 15 lat, przystąpiła do zespołu Krzysztofa Komedy występując z nim po raz pierwszy w Klubie Hybrydy oraz nagrała z nim piosenkę „Nie jest źle” W roku 1973 Ula razem z óczesnym mężem – Michałem Urbaniakiem zamieszkali w Nowym Jorku. Artystka odniosła spektakularny sukces w Stanach Zjednoczonych. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi artystami jak m.in. Herbie Hancook, Bobby McFerrin, Nina Simone czy Sting.

*Zdjęcie w tle- materiały prasowe, Empower Poland http://www.dzienpolskiejmuzyki.pl/

Podziel się swoją opinią ;)