Polski Top Wszech Czasów radiowej Trójki – “Nie pytaj o Polskę” na szczycie

W finale 13. Polskiego Topu Wszech Czasów Programu 3 Polskiego Radia najlepszą piosenką okazała się „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., a na kolejnych miejscach podium znalazły się: „Autobiografia” Perfectu i „Krakowski spleen” Maanamu. Niespodzianką jest dopiero 9. miejsce utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena – do tej pory niemal zawsze obecnego w pierwszej trójce zestawienia. Wyniki plebiscytu poznaliśmy 1 i 2 maja podczas dwudniowego finału, który poprowadzili – łącznie aż przez 24 godziny – dziennikarze Trójki: Piotr Baron, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach.

Głosowanie na stronie Polskiego Topu trwało od 2 marca do 27 kwietnia. W tym roku głosować można było na 66 utworów spośród dokładnie 876 propozycji – począwszy od „Specjalnego rodzaju kontrastu” grupy 1984, aż do „Jadę pociągiem prawdziwym” Zucha Tomka Wertza & Marka Grechuty. O tym, która piosenka zebrała w tym roku najwięcej głosów, słuchacze Trójki mogli przekonać się 1 i 2 maja – w trakcie dwudniowej, trwającej aż 24 godziny audycji. Piosenki z miejsc od 245 do 1 zaprezentowali dziennikarze muzyczni Trójki: Piotr Baron, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach.


Najlepszym utworem w głosowaniu słuchaczy i internautów okazał się w tym roku „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., a cała pierwsza dziesiątka plebiscytu przedstawia się następująco:

„Nie pytaj o Polskę” – Obywatel G.C.
„Autobiografia” Perfect
„Krakowski spleen” – Maanam
„Polska” – Kult
„Wieża radości, wieża samotności” – Sztywny Pal Azji
„Arahja” – Kult
„Biała flaga” – Republika
„List do M.” – Dżem
„Dziwny jest ten świat” – Czesław Niemen
„Długość dźwięku samotności” – Myslovitz


Przypomnijmy historię plebiscytu: od 1994 roku radiowa Trójka, na przełomie roku, ogłasza listę piosenek, które cieszą się wśród słuchaczy największą popularnością, czyli Top Wszech Czasów. Jednak w 2008 roku Program 3 Polskiego Radia po raz pierwszy zorganizował polski plebiscyt. Od tego czasu największym uznaniem słuchaczy cieszą się w nim: „Autobiografia” Perfectu, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. W ubiegłym roku zwyciężyła wspomniana „Autobiografia”, na drugim miejscu uplasował się przebój Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę”, a na trzecim znalazł się „Krakowski spleen” Maanamu.

This slideshow requires JavaScript.


Zajrzyj po więcej:

www: https://lp3.polskieradio.pl/polskitopwszechczasow

Podziel się swoją opinią ;)