Ramisz i jego “33” już w sieci

Ramisz prezentuje swój kolejny singiel “33”, będący zupełnie nową odsłoną brzmienia artysty. Oniryczny utwór rozpoczyna jego współpracę z wytwórnią 33 Records.

Ramisz dał się poznać jako specjalista od chwytliwych, zapadających w pamięci refrenów, czego dowodem są jego dwa dotychczasowe utwory — Mars oraz Czasy wietrzne. Jak się okazuje, artysta równie świetnie odnajduje się w tworzeniu budujących napięcie, alternatywnych kompozycji, o zdecydowanie mniej piosenkowej, choć przewrotnie znacznie bardziej angażującej formie.

Najnowszy singiel “33” to bardziej nostalgiczna propozycja od Ramisza. Utwór o transowym, progresywnym charakterze, odważnie romansuje z elektroniką, którą łączy ze słyszalnymi inspiracjami takimi zespołami jak Radiohead czy Everything Everything. Emocjonalnej goryczy dodaje balansujący na pograniczu jawy i snu polskojęzyczny tekst, traktujący o gorzkich stronach relacji dwóch kiedyś bliskich sobie osób. 

Całość dopełnia wyjątkowy teledysk stworzony przez sztuczną inteligencję, która połączyła i wprawiła w ruch obrazy jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantycznego — Caspara Davida Friedricha. Nad finalnym efektem animacji czuwał reżyser Konrad Śniady, który osiągnął spójną i rezonującą zarówno z tekstem jak i warstwą muzyczną utworu psychodeliczno-oniryczną podróż, do której w końcu możecie dołączyć!

Liczba 33 jest od wielu lat obecna w moim życiu i nabrała dla mnie symbolicznego charakteru, stąd nie bez kozery piosenka trwa równo 3 minuty i 33 sekundy. I choć wbrew temu, co mogłoby się nasuwać na pierwszą myśl, utwór nie jest hołdem dla wytwórni, z którą nawiązałem współpracę, to myślę, że nieprzypadkowo karty naszej wspólnej historii otwiera akurat ten singiel. Zapraszam Was na ten psychodeliczny lot, podczas którego poznacie Ramisza od nieco innej strony niż dotychczas — dodaje artysta.


Ramisz — wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, dumny ze swojego pochodzenia Pabianiczanin. Od dziesięciu lat podbija największe sceny muzyczne w Polsce u boku jednego z najbardziej popularnych zespołów rockowych w tym kraju. Równolegle wrzuca do szuflady potencjalne przeboje, które postanowił wystawić na światło dzienne, dopiero mając przed sobą wizję przekroczenia progu trzeciej dekady życia.

Solowa twórczość Ramisza oscyluje wokół szeroko pojętej alternatywy, w ramach której niestraszne mu są 7-minutowe partie gitar, syntezatorowe romanse czy chwytliwe, piosenkowe formy. Wszechstronność artysty dopełniają emocjonalne, szczere i refleksyjne teksty, rezonujące z czasami, w których żyjemy. W tym kontekście szczególnie bliski jest mu wątek relacji międzyludzkich, podróży w głąb zakamarków własnej emocjonalności oraz kwestia niedopasowania do otaczającej nas rzeczywistości.

Podziel się swoją opinią ;)