Rat Kru zaprasza na „Winogrady”

RAT KRU czyli szalony elektroniczno-rap-rave’owy duet z Poznania, wydali następcę „Roku Szczura” – album „Winogrady” , który ukazał się nakładem wytwórni Kayax. 

Na albumie znajduje się dziewięć autorskich kompozycji w stylu tzw. betonowej samby, częściowo znanych już z koncertów i opublikowanych wcześniej klipów oraz „ratowa” wersja „Alei Gwiazd”, słynnej kompozycji Romualda Lipko i Marka Dutkiewicza, znanej z wykonania Zdzisławy Sośnickiej, tu z gościnnym udziałem Iwony Skwarek (ex – Rebeka, Shyness, Iwona Skv.) Na płycie nie zabrakło też innych gości: Mery Spolsky, Paprodziad, Rau Performance.

Odpowiedzialny za warstwę muzyczną Rat One gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a Winogradzki Las maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Duet przeszedł długą drogę od tzw. digital dancehall po rave, rap i trash pop. „Winogrady” to bezkompromisowe zanurzenie w stylistyce lat 90-tych i inteligentny, przewrotny ego trippin, okraszony porcją niesamowitych producenckich zabiegów i nieskrępowanej kreacji.


Tytuł płyty jest oczywistym hołdem dla dzielnicy Poznania, w której wychowali się tworzący RAT KRU – Witek (Rat One) i Paweł (Winogradzki Lew), gdzie mieszkają, mają swoją siedzibę do produkcji oraz… kawałek boiska koszykarskiego. Ale nie tylko. W wersach „Alei Gwiazd” (premiera singla w streamingach oraz klipu – 17 lutego 2022) pada sformułowanie: „dzielnica królów”: wg. kronikarza Thietmara to właśnie na terenie dzisiejszych Winograd (graniczą z Ostrowem Tumskim), Piastowie Mieszko I i Bolesław Chrobry spędzali czas polując i ćwicząc się w fechtunku.

 Płyta napisana i nagrana w niepewnych czasach ma nieść siłę i nadzieję kolejnym pokoleniom. Nawiązuje do klasyki polskiej piosenki, żeby odważnie postawić pytanie o przyszłość. Bohater winogradzkich utworów próbuje odzyskać swoją tożsamość, wyrwać się z sideł krwiożerczego kapitalizmu, poczuć się niezależny i silny w otaczającym świecie, przyjrzeć drzewom, grzybom, żyć zgodnie z rytmem ziemi. Warstwa muzyczna kipi energią, która wybuchając raz za razem, przypomni nam kim naprawdę jesteśmy.

Rat One

Tracklista płyty:
1. Punk Kru
2. SOS
3. Go Rat Kru
4. Drzewa (feat. Paprodziad)
5. Leniwy lew
6. DMT (feat. Rau Performance)
7. Grzyby (feat. Mery Spolsky)
8. Cienie
9. 7 Rano
10. Aleja Gwiazd (feat. Iwona Skv)    

Album „Winogrady” dostępny do kupienia:
https://www.sklepzmuzyka.pl/winogrady

Fot. Julia Rover

Z okazji wydania płyty, RAT KRU wybierają się w trasę koncertową. Będziecie mogli ich zobaczyć w następujących miastach:        
        
25.02 – Szczecin, Piwnica Kany
4.03 – Warszawa, Hydrozagadka

5.03 – Poznań, Muchos
11.03 – Gdańsk, Ziemia
18.03 – Wrocław, Czasoprzestrzeń
19.03 – Opole, Wyjście Awaryjne
24.03 – Łódź, Konkret
25.03 – Częstochowa, Rura
26.03 – Kraków, Klub RE    
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.