[RECENZJA] Kalejdoskop emocji na płycie „Buslav”

Nieco ponad miesiąc temu, tj. 7 października br., ukazał się debiutancki album Buslava buslav2zatytułowany po prostu „Buslav”. Trudno o jednoznaczną definicję gatunku, w jakim porusza się muzyk, jednak pewne jest to, że mamy tu elementy i popu elektronicznego, i akustycznego, a to wszystko wsparte sporą dawką silnych uczuć i doświadczeń zawartych w tekstach. Wystarczy otworzyć te muzyczne drzwi, by zajrzeć do świata widzianego oczami Buslava.


Emocje to jedni z głównych, jeśli nie główni, bohaterowie krążka Tomasza Busławskiego. Użyto zatem wielu środków ich przekazania, a wśród tych najbardziej wyrazistych wymienić należy partie smyczkowe uskutecznione przez Fair Play Quartet. Usłyszymy je w utworach Hope”, „Our Way” czy  „Running on high”. Innym instrumentem, który odegrał – dosłownie – znaczącą rolę, było piano Pawła Bzima Zareckiego towarzyszące wokaliście w nastrojowym numerze „Eternity”. Blisko czterominutowa, minimalistyczna kompozycja przenosi nas na moment do krainy spokoju, gdzie można wyciszyć się lub oddać przemyśleniom. Za równie stonowane, choć bardziej rozbudowane, uznać trzeba „Lazarus Cave” i „It’s Alright”, a także piosenkę „Hummingbird” zbudowaną na fundamentach smutnych dźwięków przeobrażających się w finale w falę mocniejszego brzmienia. Poszukując zamkniętej w nutach i słowach energii, sięgnijmy po „Searching For You” lub „Świt”. Z kolei hipnotyzujący rytm przewijający się przez „Tysiąc” buduje nastrój napięcia i, paradoksalnie, miłego dla ucha niepokoju. Reasumując, łatwo tu znaleźć zestaw uczuć odwzorowujących to, co właśnie przeżywamy bądź chcemy przeżywać.


Obejmująca dziesięć pozycji tracklista została spięta klamrą dwóch wspomnianych już utworów napisanych w języku polskim: otwierającego „Świtu” i zamykającego „Tysiąca”. Autorem całokształtu warstwy tekstowej jest sam Buslav. W nagraniach udział wzięli również, obok wymienionych wcześniej muzyków, perkusista Marcin Ułanowski i gitarzysta Maciej Mąka.


Wkrótce ukaże się promujący płytę teledysk do singla „Tysiąc”, wyreżyserowany przez Dawida Ogrodnika, a tymczasem dostępna jest wersja live.


Buslav to wokalista i multiinstrumentalista, twórca tekstów i muzyki. Może poszczycić się sukcesem międzynarodowym, będąc, między innymi, członkiem amerykańskiej grupy Cheryl Pepsii Riley.


Zajrzyj po więcej:

Buslav na Facebooku


buslav

Podziel się swoją opinią ;)