Shakin’ Dudi powraca z nowym singlem „Terminator”

Po ośmiu latach fonograficznej nieobecności powraca Shakin’ Dudi. 1 marca 2024 ukazał się najnowszy singiel zatytułowany „Terminator”.  

Muzykę skomponował Irek Dudek. Słowa napisał Darek Dusza.  W 2024 roku Shakin’ Dudi świętuje jubileusz 40-lecia. „Terminator” zapowiada jubileuszowy album, który ukaże się jesienią. Do utworu powstał teledysk, który swoją premierę będzie miał 1 marca o symbolicznej godzinie 12:50 (za dziesięć trzynasta).  Nagrania, w których uczestniczyli: Irek Dudek (wokal, harmonijka ustna), Darek Dusza (gitara), Tomasz Pala (fortepian), Łukasz Sosna (saksofon), Bartek Stuchlik (kontrabas) oraz Damian Drzymała (perkusja) odbyły się w styczniu bieżącego roku w studiu Radia Katowice.

Shakin’Dudi to artystyczny pseudonim Ireneusza Dudka, propagatora bluesa w Polsce, twórcy i dyrektora festiwalu Rawa Blues.  Irek Dudek – bluesman po trzydziestce, Darek Dusza – lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze muzycy jazzowi… Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem… Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Au sza la la”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za dziesięć minut trzynasta” i oczywiście „Och Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki.

Shakin’ Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta – o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule – pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. Nawet „Za dziesięć minut trzynasta” – po lekkiej kosmetyce godziny w tytule – znów jest na czasie po tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję.

Shakin’ Dudi na swoim koncie ma pięć albumów studyjnych. Ostatni singiel Shakin’ Dudi zatytułowany „Wisimito”ukazał się w styczniu 2016 roku.

Podziel się swoją opinią ;)