Śmieszne straszenie. Róża debiutuje albumem Bu!

Warszawski zespół Róża wydał album Bu!”. Pierwszą piosenką Oczy zwyciężyli ogólnopolski Konkurs Songwriterski im. Roberta Brylewskiego, w teledysku do drugiej („Człowiek-pies”) grali licealistów pożerających nauczycielkę. Teraz debiutują płytą łączącą wątki osobiste ze społecznymi, a popową chwytliwość z indie rockowymi gitarami. Album „Bu!dystrybuuje kojarzony z rapem Asfalt Distro. 

Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Twórcy znani są z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja oraz Wilga, mieszkają i tworzą w Warszawie. Grupa zadebiutowała w kwietniu 2021 r. post-punkowym utworem „Oczy” wyprodukowanym wspólnie z Pawłem Krawczykiem z Hey. Piosenka zyskała rozgłos dzięki zdobyciu głównej nagrody w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego. Latem 2021 roku Róża wystąpiła m.in. na Jarocin Festiwal 2021 oraz na Festiwalu Fama, gdzie zdobyła tytuł laureata.

4 lutego 2022 roku ukazał się pierwszy album Róży „Bu!”

„Tytułowe »Bu!« to okrzyk kogoś, kto wyskakuje znikąd trochę zaczepny, trochę infantylny, pasował nam do sytuacji debiutu. To też nasza próba obrony przed wszechobecną przemocą przez przejęcie gestu zastraszania i uczynienie go czymś swojskim i zabawnym” mówi członek zespołu Szymon Lechowicz.

Na płycie znalazło się osiem autorskich kompozycji, łączących brzmienie amerykańskiego indie rocka, brytyjskiego post-punku, synth popu i alternatywnego r’n’b. Polskojęzyczne teksty Róży przeplatają tematykę romantyczną z wątkami społecznymi. Płytę promują single „Oczy” i „Człowiek-pies” z teledyskami w reżyserii Jakuba Dylewskiego, a także „Obietnica” i „Z tobą nie jestem sobą”. Album „Bu!” wydano w formie płyty CD dostępnej w Asfalt Shop, można go też słuchać na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Na płycie goście

Jako goście na płycie udzielają się m.in. znani na scenie niezależnej perkusiści Tomasz Popowski (Innercity Ensemble, Alameda 3 i 4, Jantar) i Jacek Prościński (wh0wh0, Reni Jusis, Lasy). Za produkcję i miks albumu odpowiada Mateusz Danek wraz z zespołem Róża, za mastering Norman Nitzsche z berlińskiego studia Calyx. Autorką inspirowanej psychodelią okładki i oprawy graficznej jest Kaja Kukuła.

Podziel się swoją opinią ;)