Smutne Piosenki „Dziki Ogród” – ten debiut zostanie z Wami na dłużej

Kojarzycie Maje Klesz i jej swingowy głos w utworach składu incarNations? Jeśli tak to muzyka zespołu Smutne Piosenki jest dla Was! Właśnie na tak dobrym poziomie Paulina Frąckowiak wraz z ekipą przedstawia “Dziki ogród” z którego nie będziecie chcieli szybko wyjść 😉

Zawartość debiutanckiej studyjnej płyty zespołu Smutne Piosenki najlepiej oddaje jej tytuł. „Dziki ogród” to nieskrępowana plątanina gatunków, stylów, nastrojów, uczuć i tematów, a przy tym bardzo melodyjna.

Płyta zawiera dziesięć autorskich utworów z dojrzałymi, szczerymi tekstami w języku polskim oraz bonus track – muzyczną interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Deszcze”. Warstwa muzyczna, choć tak trudna do zdefiniowania, najwięcej czerpie z jazzu i poezji śpiewanej, flirtując umiejętnie z popem, elektroniką, a nawet folkiem.

„Jest coś niesamowicie urokliwego w tej piosence. Zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością, kompozycja ciekawie się rozwija i posiada niebanalny tekst. Bardzo fajna barwa głosu wokalistki. Duża przyjemność słuchania” – to słowa Dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu na temat tytułowego utworu.

„Dziki ogród” ma już na koncie sukcesy – piosenka przyciągnęła uwagę Marii Sadowskiej w konkursie SKODA Auto Muzyka 2017, zdobyła nagrodę jury pod przewodnictwem Natalii Przybysz na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017, przez kilka miesięcy utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu „Będzie głośno” radiowej Czwórki i nieomal wygrała eliminacje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki do zeszłorocznych opolskich Debiutów. Po rekomendacjach od Piotra Stelmacha, Krzysztofa Dominika i Rafała Poliwody zabrakło jej do zwycięstwa dwóch punktów.

Płyta została zarejestrowana w 2017 roku w legendarnym poznańskim studiu Hellenic oraz w studiu Radia Afera. Mix i mastering to dzieło Wojtka Błachowiaka, który jako DJ Czarny współtworzył uznany duet DJ Czarny/Tas, a obecnie działa jako Voitek Noir.


Lista utworów:

 1. Intro introwertyczne
 2. Gdzie oni poszli
 3. Do dna
 4. Niedobry dzień
 5. Deszczobieg
 6. Euforia
 7. Przysłowia
 8. Dziki ogród
 9. Naked in the snow
 10. Proszę o jedno
 11. Deszcze (Bonus Track)

Iza Polit – wokal
Michał Ruksza – instrumenty klawiszowe
Paulina Frąckowiak – gitara basowa
Jakub Szwarc – perkusja

Wsparcie finansowe: Aquanet SA

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Poznań, muzykoholicy.com


Zajrzyj po więcej:

Smutne Piosenki na Facebooku


Czytaj więcej: 
Smutne Piosenki w 2015 roku powołała do życia basistka, Paulina Frąckowiak, która jest autorką muzyki i tekstów zespołu. Współtworzą go z nią znakomici muzycy – Izabela Polit (wokal), Michał Ruksza (piano) oraz Jakub Szwarc (perkusja).

Smutne Piosenki zagrały już wiele koncertów i zagościły na antenach licznych stacji radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Mają na koncie sukcesy konkursowe: III miejsce i sześć nagród dodatkowych na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017 w Opolu, II miejsce na Festiwalu Artystycznym „Koniugacje” 2017 w Rawiczu, nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii „muzyka” na FAMA 2017 oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów ich piosenka „Dziki ogród” zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika – menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała Poliwody − dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Smutne Piosenki wydały koncertową płytę „Na żywo z plusem”, na której towarzyszy im kwartet smyczkowy i DJ. Pięć utworów zespołu ukazało się także na właśnie wydanej przez Stowarzyszenie Jazz Poznań płycie „Poznański Festiwal Młodego Jazzu 2”.

Zespół chętnie angażuje się w działalność prospołeczną i edukacyjną. Ostatnio muzycy brali udział w Projekcie 5 zmysłów – Imaginarium, pracując z niewidomymi dziećmi. Podczas finału projektu, reżyserowanego przez Katarzynę Stoparczyk z radiowej Trójki, wystąpili u boku Noviki, Malwiny Paszek, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Wojciecha Waglewskiego.

Smutne Piosenki mają swój charakterystyczny styl i brzmienie, które Dionizy Piątkowski w recenzji płyty „Na żywo z plusem” określił jako „nową jazzową poezję śpiewaną”. Krzysztof Dominik napisał o nich: „Bardzo interesująca rzecz, już od początku intryguje. Dobra wokalistka z oryginalną barwą. Ciekawy skład, dobre wykonanie, tekst. Widzę szansę na przyszłość”.

I my widzimy dużą szansę zaistnienia na polskiej scenie muzycznej, choć nie jest to łatwy orzech do zgryzienia, gdy gra się alternatywę połamaną dźwiękami jazzu, elektroniki czy poezji śpiewanej. Trzymamy mocno kciuki!

Podziel się swoją opinią ;)