Kojarzycie Maje Klesz i jej swingowy głos w utworach składu incarNations? Jeśli tak to muzyka zespołu Smutne Piosenki jest dla Was! Właśnie na tak dobrym poziomie Paulina Frąckowiak wraz z ekipą przedstawia „Dziki ogród” z którego nie będziecie chcieli szybko wyjść 😉
Zawartość debiutanckiej studyjnej płyty zespołu Smutne Piosenki najlepiej oddaje jej tytuł. „Dziki ogród” to nieskrępowana plątanina gatunków, stylów, nastrojów, uczuć i tematów, a przy tym bardzo melodyjna.
Płyta zawiera dziesięć autorskich utworów z dojrzałymi, szczerymi tekstami w języku polskim oraz bonus track – muzyczną interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Deszcze”. Warstwa muzyczna, choć tak trudna do zdefiniowania, najwięcej czerpie z jazzu i poezji śpiewanej, flirtując umiejętnie z popem, elektroniką, a nawet folkiem.
„Jest coś niesamowicie urokliwego w tej piosence. Zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością, kompozycja ciekawie się rozwija i posiada niebanalny tekst. Bardzo fajna barwa głosu wokalistki. Duża przyjemność słuchania” – to słowa Dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu na temat tytułowego utworu.
„Dziki ogród” ma już na koncie sukcesy – piosenka przyciągnęła uwagę Marii Sadowskiej w konkursie SKODA Auto Muzyka 2017, zdobyła nagrodę jury pod przewodnictwem Natalii Przybysz na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017, przez kilka miesięcy utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu „Będzie głośno” radiowej Czwórki i nieomal wygrała eliminacje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki do zeszłorocznych opolskich Debiutów. Po rekomendacjach od Piotra Stelmacha, Krzysztofa Dominika i Rafała Poliwody zabrakło jej do zwycięstwa dwóch punktów.
Płyta została zarejestrowana w 2017 roku w legendarnym poznańskim studiu Hellenic oraz w studiu Radia Afera. Mix i mastering to dzieło Wojtka Błachowiaka, który jako DJ Czarny współtworzył uznany duet DJ Czarny/Tas, a obecnie działa jako Voitek Noir.
Lista utworów:
- Intro introwertyczne
- Gdzie oni poszli
- Do dna
- Niedobry dzień
- Deszczobieg
- Euforia
- Przysłowia
- Dziki ogród
- Naked in the snow
- Proszę o jedno
- Deszcze (Bonus Track)
Iza Polit – wokal
Michał Ruksza – instrumenty klawiszowe
Paulina Frąckowiak – gitara basowa
Jakub Szwarc – perkusja
Wsparcie finansowe: Aquanet SA
Patroni medialni: Radio Afera, Radio Poznań, muzykoholicy.com
Zajrzyj po więcej:
Czytaj więcej:
Smutne Piosenki w 2015 roku powołała do życia basistka, Paulina Frąckowiak, która jest autorką muzyki i tekstów zespołu. Współtworzą go z nią znakomici muzycy – Izabela Polit (wokal), Michał Ruksza (piano) oraz Jakub Szwarc (perkusja).
Smutne Piosenki zagrały już wiele koncertów i zagościły na antenach licznych stacji radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Mają na koncie sukcesy konkursowe: III miejsce i sześć nagród dodatkowych na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017 w Opolu, II miejsce na Festiwalu Artystycznym „Koniugacje” 2017 w Rawiczu, nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii „muzyka” na FAMA 2017 oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów ich piosenka „Dziki ogród” zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika – menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała Poliwody − dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
Smutne Piosenki wydały koncertową płytę „Na żywo z plusem”, na której towarzyszy im kwartet smyczkowy i DJ. Pięć utworów zespołu ukazało się także na właśnie wydanej przez Stowarzyszenie Jazz Poznań płycie „Poznański Festiwal Młodego Jazzu 2”.
Zespół chętnie angażuje się w działalność prospołeczną i edukacyjną. Ostatnio muzycy brali udział w Projekcie 5 zmysłów – Imaginarium, pracując z niewidomymi dziećmi. Podczas finału projektu, reżyserowanego przez Katarzynę Stoparczyk z radiowej Trójki, wystąpili u boku Noviki, Malwiny Paszek, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Wojciecha Waglewskiego.
Smutne Piosenki mają swój charakterystyczny styl i brzmienie, które Dionizy Piątkowski w recenzji płyty „Na żywo z plusem” określił jako „nową jazzową poezję śpiewaną”. Krzysztof Dominik napisał o nich: „Bardzo interesująca rzecz, już od początku intryguje. Dobra wokalistka z oryginalną barwą. Ciekawy skład, dobre wykonanie, tekst. Widzę szansę na przyszłość”.
I my widzimy dużą szansę zaistnienia na polskiej scenie muzycznej, choć nie jest to łatwy orzech do zgryzienia, gdy gra się alternatywę połamaną dźwiękami jazzu, elektroniki czy poezji śpiewanej. Trzymamy mocno kciuki!