SONBIRD: gwiazdy na scenie, planetoida na niebie

Zespół Sonbird ma swoją planetoidę w kosmosie. Dwaj polscy łowcy planetoid i komet nazwali jeden z odkrytych przez siebie obiektów “Sonbird”. Pomysł zaakceptowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

W biuletynie WG SBN 1 #5, wydawanym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną pojawiła się informacja o zatwierdzeniu i nadaniu nazwy Sonbird dla planetoidy 559521.

Planetoida została odkryta 8 września 2012 roku przez dwóch łowców planetoid z Polski, Michała Kusiaka z Żywca i Michała Żołnowskiego z Krakowa, na zdjęciach wykonanych przez ich teleskop znajdujący się we Włoszech. Tak długi proces nadawania nazwy spowodowany jest procedurami Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz instytutu Minor Planet Center. Jak dotąd tylko 22 tys. z 550 tys. numerowanych planetoid zostało nazwanych. Kilkadziesiąt z nich nazwano na cześć słynnych polaków, w tym Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy Tadeusza Kościuszko. Do tego grona dołączył właśnie zespół Sonbird.

Planetoidą 559521 Sonbird jest obiektem obiegającym Słońce między Marsem a Jowiszem, który potrzebuje na jeden obieg 5,4 roku. Na podstawie obserwacji można oszacować że planetoida 559521 Sonbird ma około 2 km średnicy.

Podziel się swoją opinią ;)