Szulc debiutuje singlem “Siadaj”

Szulc debiutuje singlem "Siadaj"

SZULC to nowe gorące nazwisko na polskiej scenie muzyki pop-rockowej. 15. grudnia 2021 debiutował singlem „Siadaj”, który jest zapowiedzią albumu „Skarb” (premiera: wiosna 2022 r).

Pierwszy singiel artysty jest jednym z punktów zwrotnych niezwykłej opowieści o tym, z czym zmaga się każdy młody człowiek zderzając się z dorosłym życiem. Musi podejmować decyzje, które mają bezpośredni wpływ na jego „być i mieć”. To nie jest zbiór przypadkowych muzycznych historii i eksperymentów. „Skarb” to album koncepcyjny opowiedziany przez artystę z dzisiejszej perspektywy.

SZULC zdobywał muzyczne wykształcenie w klasie wiolonczeli. Zostawił marzenia o byciu klasycznym instrumentalistą w momencie, gdy poczuł, że nie ma wystarczającej swobody artystycznej; że nie wolno mu realizować się tak, jak tego chce i jest kompletnie niezrozumiany przez tzw. autorytety pedagogiczne.

„Pamiętam jak po jednym z egzaminów powiedzieli mi – Gdybyś zagrał tak na koncercie dostałbyś owację na stojąco…, ale tutaj musimy Cię ocenić według naszego klucza…” – dodaje artysta.

Efektem jego decyzji o zakończeniu szkoły jest rodzinny konflikt i wejście w samodzielne „dorosłe życie”. Początki nie były proste. Przepełnione lękiem, rozczarowaniem, beznadzieją, brakiem perspektyw i wiary w siebie. Podejmował się pracy fizycznej jako sprzątacz w kinie, godzinami wisiał na słuchawce w call-center sprzedając „abonamenty” lub „mieszkania”.

Zapytany o genezę powstania utworu „Siadaj” artysta odpowiada: „A Ty tak nie miałeś? Nie mówili Ci, że byłeś taki zdolny, wrażliwy, ale zmarnowałeś wszystko i popełniasz wielki błąd? To było kilka miesięcy przed założeniem firmy. Kiedy jesteś młody i naiwny, starasz się i podejmujesz kolejnej pracy, żeby spełnić oczekiwania wszystkich dookoła. W pewnym momencie zaczyna Cię to irytować, bo uświadamiasz sobie, że ten marazm, który Cię toczy, prowadzi donikąd. Czego byś nie zrobił to i tak wylądujesz w punkcie wyjścia, a nawet jeśli nie, to zawsze znajdzie się ktoś, kto wszystkie Twoje zasługi przypisze sobie. Wzbiera w Tobie złość, która w pewnym momencie jest tak wielka, że musi w końcu znaleźć gdzieś ujście”.

Poznajemy artystę w momencie, w którym jest 33-letnim właścicielem szybko rozwijającej się firmy w branży muzycznej. Prowadzi akademię dla wokalistów, których szkoli własną autorską techniką wokalną. Jako dyrektor artystyczny stoi na czele agencji muzycznej. Swoim debiutem inicjuje powstanie nowego, niezależnego wydawnictwa muzycznego. Szulc nie eksperymentuje na osobach, z którymi współpracuje. Postanawia przetestować to, co stworzył na sobie, realizując koncepcyjny album „Skarb”.  

Dla artysty ważny jest przekaz płynący z prawdziwych historii. Nadchodzący album jest więc naturalną konsekwencją tej sytuacji. Każdy kolejny singiel będzie dokładał cegiełkę do kompletnego obrazu przedstawionej w albumie historii. Całość zamknięta jest w pop-rockowej konwencji muzycznej nawiązującej swoim klimatem do pierwszej płyty Coldplay „Parachutes”.

fot. Jerzy Bryczek

Podziel się swoją opinią ;)