„Try”, czyli pełnowymiarowy debiut Hengelo

Trzy lata po wydaniu bardzo dobrze przyjętego minialbumu „Hungry Eyes” śląski zespół Hengelo zaprezentował światu płytę „Try”. Znalazło się na niej czternaście utworów łączących rockową tradycję z synth-popowymi eksperymentami, przywodzącymi na myśl brzmienia charakterystyczne dla nowofalowych grup lat osiemdziesiątych.


Na krążku znajdziemy kompozycje zarówno z polskimi, jak i angielskimi tekstami. Część z nich znana jest już z wyżej wspomnianej płyty EP. W swoich utworach Hengelo przełamuje rockową konwencję i zadziorność, kreując przestrzenie bazujące na oryginalnych brzmieniach gitarowych, wielowarstwowych partiach syntezatorów i unikatowej barwie wokalu.


Kilka dni przed premierą debiutanckiego albumu klip Michała Jagiełły do utworu „Chłód” otrzymał nominację w kategorii „Reżyseria” w 27. edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji konkursu brały udział dwieście osiemdziesiąt cztery teledyski.Hengelo to projekt powstały z połączenia różnorodnych doświadczeń muzyków, a jego styl charakteryzuje się wpływami muzyki lat osiemdziesiątych, współczesnego rocka i szeroko pojętej alternatywy. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Muzycy występowali w kraju i za granicą, między innymi w Holandii i we Francji. Zostali szybko zauważeni oraz docenieni przez odbiorców muzyki rockowej i alternatywnej, zyskali pochlebne opinie profesjonalnych krytyków, o czym mogą świadczyć zwycięstwa w takich konkursach i festiwalach, jak: Katofonia Music Outbreak, Zrób Hałas, Koz ALL Music Festival, pszczyńskie Żubrowisko czy projekt Dzielnica Brzmi Dobrze, którego patronem są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO. W ramach popularnego międzynarodowego cyklu Sofar Sounds formacja zagrała akustyczny koncert w Krakowie, a następnie jej muzyka pojawiła się na antenie radiowej Czwórki, Trójki oraz Antyradia. W 2017 roku grupa wystąpiła na Małej Scenie Przystanku Woodstock, a zaledwie rok od wydania debiutanckiej płyty EP, przy wypełnionej po brzegi widowni Teatru Śląskiego w Katowicach, odbył się koncert z okazji drugich urodzin zespołu, w którym udział wzięli również zaproszeni goście, wśród nich Miuosh i Natalia Grosiak. W roku 2018 formacja wystąpiła podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 oraz intensywnie pracował nad wydawnictwem. Na początku 2019 roku grupa Hengelo odbyła ogólnopolską trasę koncertową, jako support zespołu Happysad.


zajrzyj po więcej:

Hengelo na Facebooku