“WOLSKA” – debiutancki album WOLSKIEJ

Jedna z najbardziej utalentowanych artystek generacji z prezentuje swoje pierwsze pełnowymiarowe wydawnictwo – WOLSKA.

WOLSKA  – 22 letnia wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów na debiutanckim albumie zabiera nas do świata swojej wyobraźni. I choć jak sama mówi, opowiada w nim o zwykłej codzienności, to już od pierwszych dźwięków wiemy, że w tej codzienności nie ma nic standardowego. Ten świat przesycony jest WOLSKĄ wrażliwością, barwami nadchodzącego lata i nostalgią za beztroskim czasem dzieciństwa. A to wszystko w świeżym indie popowym brzmieniu, gdzie wyraźnie wybijają się dźwięki ulubionych instrumentów WOLSKIEJ: skrzypce i ukulele.

Jeśli lubicie dobre melodie i niebanalne teksty to tego debiutu nie możecie przegapić.

Tak o albumie mówi sama WOLSKA:

Moja debiutancka płyta to kartki z pamiętnika dziewczyny z sąsiedztwa, zbiór obserwacji dotyczących otoczenia, a także moich odczuć i przeżyć. I choć jest to zbiór o dość zróżnicowanej tematyce, to jest jeden, wspólny dla wszystkich utworów element – codzienności rzeczy i wydarzeń.

W każdym z tekstów jestem w stu procentach ja, WOLSKA aka dziewczyna z sąsiedztwa, która kolekcjonuje historie ludzi i uwielbia je opowiadać, czasem jako przestrogę, czasem jako zwykłą ciekawostkę, a czasem, żeby powiedzieć jedynie słuchaczom: „ja też tak mam”.

WOLSKA – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka… ponad 200 tekstów. Pomimo młodego wieku jej artystyczne CV pęka w szwach. Tworzy głównie w języku polskim, ale w jej dorobku nie mogło zabraknąć także utworów w języku francuskim. Fascynatka Francji i kultury francuskiej, którą zgłębia, studiując romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W jej muzyce w idealnych proporcjach miesza się to, co popularne z tym, co alternatywne, stając się tłem dla błyskotliwych i pozbawionych sztampy tekstów. Przedstawicielka pokolenia Z łączy niebanalny romantyzm z codziennymi, zwykłymi sprawami, nadając swojej twórczości niesamowicie świeże brzmienie.

Jeszcze przed wydaniem albumu miała na swoim koncie kilka wydanych singli, które zbierały entuzjastyczne recenzje, podbijając radiowe i streamingowe listy przebojów, a przygotowany wspólnie z Piotrkiem Lewandowskim utwór pt. Dziewczyna z sąsiedztwa dotarł do 13. miejsca ogólnopolskiego zestawienia Airplay.

14 kwietnia 2023 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany po prostu WOLSKA.

Na płytę WOLSKA składa się 14 utworów, a wśród nich zupełnie nowe produkcje. Utworem promującym płytę jest PsychofankaW letnim, melodyjnym klimacie, znanym już z Dziewczyny z sąsiedztwa, WOLSKA ukryła dość osobistą historię. Piosenka przygotowana wspólnie z Leonem Krześniakiem z lekkim przymrużeniem oka odnosi się także do świata gwiazd i branży muzycznej. Słucham Cię jak radia niczym Psychofanka, znasz mnie od lat, więc pewnie się spodziewasz – śpiewa WOLSKA, a folkowe brzmienie gitar i zwiewna melodia sprawiają, że to idealna propozycja na nadchodzące ciepłe dni.

Do tego utworu WOLSKA przygotowała także klip. Materiał w całości wyszedł spod ręki WOLSKIEJ. Artystka zajęła się zarówno scenariuszem, reżyserią, pracą z kamerą jak i montażem. Efekt jej pracy można zobaczyć tutaj:

Na pierwszej WOLSKIEJ płycie nie mogło także zabraknąć utworu wykonanego w języku francuskim. Artystka zaproponowała słuchaczom swoją wersję ZAZ – Les Passants.

Od tej piosenki nie tylko zaczęła się moja miłość do francuskiego, ale także cała historia spotkania i dalszej współpracy z moim menadżerem – Jackiem Jagłowskim, który usłyszał mnie po raz pierwszy właśnie w tym wykonaniu – podkreśla WOLSKA. Jako, że najbardziej na świecie kocham grać koncerty wśród żywych instrumentów, chciałam przemycić cząstkę tego również na mój debiutancki album i razem z moimi członkami zespołu nagraliśmy live wersję, którą dotychczas można było usłyszeć jedynie na moich koncertach – dodaje artystka.

Uwielbienie WOLSKIEJ do elektronicznych dźwięków także znalazło specjalne miejsce na albumie. Utwór C1G powstał we współpracy z ekspertami od elektronicznego brzmienia, czyli duetu Plastic.

Kwintesencją retro brzmienia jest natomiast piosenka A serce?. WOLSKA współtworzyła ją razem z Patrykiem Banachem. Inspirowali się tak ponadczasowymi dźwiękami jak muzyka zespołu The Beatles, a bogata produkcja została uzupełniona partiami ukochanych przez WOLSKĘ skrzypiec.

Podziel się swoją opinią ;)