Wystartowała sprzedaż biletów na 40 edycję festiwalu Rawa Blues

Wystartowała sprzedaż biletów na 40 edycję festiwalu Rawa Blues

15 maja rozpoczęła się sprzedaż biletów na 40 edycję festiwalu Rawa Blues. Promocyjne ceny obowiązują do 30 czerwca, potem wejściówki będą droższe.

Po dwóch latach przymusowej przerwy, z powodu światowej pandemii koronawirusa, impreza powraca z rozmachem do katowickiego „Spodka”. 8 października wystąpią między innymi: laureatka nagrody Grammy Macy Gray, wirtuoz gitary Eric Gales, wielokrotny laureat Blues Music Awards Mike Zito oraz Irek Dudek Big Band.

Bez wątpienia największą gwiazdą Festiwalu będzie amerykańska wokalistka Macy Gray, której debiut płytowy „On How Life Is” pokrył się trzykrotną platyną w USA oraz poczwórną w Wielkiej Brytanii. Przyniósł też kilka światowych hitów z „I Try” na czele (klip do tego utworu ma ponad 60 milionów wyświetleń na YouTube), za który artystka otrzymała nagrodę Grammy. Artystka była w swej karierze pięciokrotnie nominowana do tego prestiżowego lauru.

Dyskografia Macy Gray liczy dziesięć albumów. Wokalistka ma również bogatą filmografię – występowała w większych i mniejszych rolach zarówno na dużym, jak i telewizyjnym ekranie. Jej zaproszenie na Rawę Blues to poszerzenie oferty Festiwalu, otwarcie się na nieco inną publiczność, wyjście poza ortodoksyjnych fanów bluesa.

Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną do „Spodka” Eric Gales i Mike Zito. Pierwszy z nich ma obecnie znakomitą passę: nagrywa wysoko oceniane przez fanów i krytyków muzycznych albumy, koncertuje i nagrywa z ikoną bluesrocka Joe Bonamassą (który zresztą określił niegdyś Galesa mianem „najlepszego gitarzysty na świecie”). Solowa dyskografia artysty liczy 19 płyt (plus liczne gościnne sesje oraz krążki z gatunku „tribute”, na których chętnie się udziela). A koncerty Erika Galesa są prawdziwym wulkanem energii. – To Jimi Hendrix dwudziestego pierwszego wieku – mówi Irek Dudek.

Kolejny artysta zza Oceanu-Mike Zito — jest jedną z najciekawszych postaci współczesnego bluesa. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, właściciel wytwórni płytowej — prawdziwy człowiek Renesansu. Dekadę temu, muzyk znalazł się w składzie bluesowej supergrupy Royal Southern Brotherhood. Występowali w niej między innymi: laureat Grammy Cyril Neville oraz Devon Allman (syn Gregga Allmana z The Allman Brothers Band). Wydana w 2012 roku płyta zebrała bardzo dobre recenzje i wskoczyła do pierwszej dziesiątki bluesowego zestawienia magazyny „Billboard”.

Podczas Rawy Blues nie może zabraknąć koncertu twórcy i dyrektora Festiwalu. Irek Dudek – z okazji jubileuszu – postanowił znów zaprezentować publiczności swoje bigbandowe wcielenie. Na scenie pojawią się również — w roli gości specjalnych — wybitni muzycy jazzowi (flecista Krzysztof Popek, skrzypek Henryk Gembalski) oraz znakomity gitarzysta SBB Apostolis Antymos. Muzycy przypomną repertuar z płyty „No.1”.

Skład Festiwalu uzupełnią polscy artyści wybrani przez Radę Artystyczną Rawy Blues. Ich nazwiska poznamy wkrótce.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się “in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. 

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.

https://www.ticketmaster.pl/artist/rawa-blues-festival-bilety/998399

Podziel się swoją opinią ;)