Zalewski w kultowym projekcie MTV UNPLUGGED prezentuje nowy singiel

Krzysztof Zalewski jest jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. MTV Unplugged to w jego przypadku fantastyczne podsumowanie dotychczasowej kariery oraz uchwycenie go wraz z zespołem w doskonałej formie. Płyta MTV Unplugged ukaże się 26 listopada, a jej pierwszą zapowiedzią jest singiel „Ptaki” – premierowy utwór, napisany specjalnie na ten koncert.

MTV Unplugged to kultowy format akustycznych koncertów, który swój początek miał w 1989 roku. Wśród legendarnych artystów, którzy zagrali “bez prądu” są Eric Clapton, Paul McCartney, Nirvana, Pearl Jam czy Oasis. W Polsce udział w projekcie wzięli m.in. Kayah, zespoły Hey i Wilki, Brodka oraz niedawno – Natalia Przybysz. W tym roku do tego wyjątkowego grona dołączył Krzysztof Zalewski.

Koncert odbył się 16 czerwca w przestrzeni warszawskiego Och Teatru. Na scenie, razem z Krzysztofem Zalewskim pojawił się poszerzony, 8-osobowy zespół. Artysta wykonał akustyczne wersje swoich największych przebojów z ostatnich czterech albumów „Zelig”, „Złoto”, „Zalewski śpiewa Niemena” i „Zabawa”. Do tego – specjalnie napisany na tę okazję utwór “Ptaki” oraz nowy cover – “Romanca Cherubina”, czyli piosenkę wykonywaną oryginalnie przez Czesława Niemena i Wandę Warską na płycie “Muzyka teatralna i telewizyjna” z 1971 roku. Zgodnie z tradycją MTV Unplugged, pojawili się także goście specjalni, którzy zostaną ujawnieni bliżej premiery albumu.

W jaki sposób odróżnić nasz unplugged od dziesiątków znakomitych poprzedników? Otóż najlepiej napisać nową piosenkę specjalnie na tę okoliczność. Przed Wami: „Ptaki” – numer o tym, że kiedy wzniesiemy się  wysoko (jak ptaki) i nabierzemy odpowiedniego dystansu, wszystko to, co nas dzieli, wszystkie mury między nami przestają istnieć. Coś pozytywnego na jesienną słotę.

zalewski

Piękna scenografia autorstwa Anny Szczęsny stworzyła klimat jak ze snu – elementy rodem z upalnej Arizony, agawy, wulkany czy wielkie słońce zmieniające się w księżyc. Dzięki tej scenografii w połączeniu ze światłem – koncert był pełnym dniem od świtu do zachodu słońca, a każdy utwór „dział się” o innej porze dnia. Reżyserem tego wyjątkowego wieczoru był Piotr Onopa – twórca m.in. teledysku do „Miłość miłość”.

To Mars czy Arizona? Tego do końca nie wiadomo… zależało nam po prostu na stworzeniu magicznego świata, w którym „odłączone od prądu” piosenki Krzyśka zyskają nowy wymiar. Zmieniające barwy Słońce w centralnej części sceny, to nie przypadek. Ten świat, rządził się bowiem regułami Układu Słonecznego – z główną gwiazdą wokół której krążą inne planety. Gości nie brakowało (…), a atmosfera była gorąca. 

piotr onopa

Koncert będzie można obejrzeć w całości już w październiku na Canal+ (premierowy pokaz 16 października), a 26 listopada ukaże się album “MTV Unplugged” z dźwiękowym zapisem tego wyjątkowego wieczoru.

Podziel się swoją opinią ;)