W sobotę 22 kwietnia serce muzyki biło w Gliwicach. Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku przeżyło prawdziwe oblężenie gwiazd polskiej sceny, które przyjechały tam, by świętować rozdanie najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Fryderyków. A choć jeszcze na dzień przed ceremonią wręczenia statuetek, spodziewano się, że większość z nich przypadnie Dawidowi Podsiadło albo Rubensowi, to tegorocznym triumfatorem okazał się Mrozu. To był jego wieczór, a nawet – zdaniem członków Akademii Fonograficznej – jego rok. Z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Mrozu wyjechał aż z pięcioma Fryderykami, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak Artysta Roku, Utwór Roku, czy Album Roku Pop za krążek Złote bloki.
Dwa Fryderyki odebrała Brodka – w kategorii Album Roku Alternatywa za Sadzę i Teledysk Roku za reżyserię klipu do utworu pod tym samym tytułem. Dwa przypadły sanah, w tym Fryderyk dla Artystki Roku oraz w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka za sanah śpiewa Poezyje. Z dwiema statuetkami wyjeżdża z Gliwic Dawid Podsiadło, który wraz z Kubą Galińskim nagrodzony został jako Team Kompozytorski Roku, a jego album Leśna Muzyka otrzymał Fryderyka jako Najlepsze Nagranie Koncertowe. Także dwa Fryderyki przypadły Michałowi Barańskiemu – w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę Masovian Mantra.
Najlepszym Rockowym Albumem Roku okazała się płyta 1986 Co będzie jutro? zespołu Dezerter, najlepszym albumem metalowym – Opvs Contra Natvram grupy Behemoth, a najlepszym krążkiem hip-hopowym wydawnictwo sygnowane przez Szczyla/Magierę 8171.
Z tytułem debiutantów roku wyjechali ze Śląska: Sara James, nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Andrzej Gondek, wybrany głosami Akademii Fonograficznym Jazzowym Debiutantem Roku.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotego Fryderyka Ewie Bem. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu dedykowała tę nagrodę swojej rodzinie, a odbierając statuetkę dziękowała tym, którzy pozwalają jej być sobą w muzyce „nie bacząc na mody i oczekiwania”.
Tę szczególną nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych odebrali także w imieniu swojego dziadka wnukowie zmarłego w ubiegłym roku legendarnego kompozytora m.in. wielu przebojów muzyki filmowej – Andrzeja Korzyńskiego. Jego kompozycję z filmu Człowiek z żelaza usłyszeliśmy podczas gali w poruszającej wersji na dwie gitary w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.
·ALBUM ROKU POP – MROZU – Złote bloki
ALBUM ROKU INDIE POP – Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico – Amore assoluto per Ennio
ALBUM ROKU HIP HOP – Szczyl, Magiera – 8171
ALBUM ROKU ROCK – Dezerter – 1986 Co będzie jutro?
UTWÓR ROKU – MROZU feat. Vito Bambino – Za daleko
ALBUM ROKU BLUES – Maja Kleszcz – B.L. ues
ALBUM ROKU METAL – Behemoth – Opvs Contra Natvram
ARTYSTKA ROKU – sanah
ARTYSTA ROKU – MROZU
ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU – MIOUSH x Zespół „Śląsk”
TELEDYSK ROKU – Brodka za teledysk: Brodka – Sadza
NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE – Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka – Ostatnia prosta
NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE – Dawid Podsiadło – Leśna Muzyka
FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ – Andrzej Gondek
ARTYSTA ROKU JAZZ – Michał Barański
ALBUM ROKU JAZZ – Michał Barański – Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)
PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU – Mrozu
ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA – Hania Rani – Venice – Infinitely Avantgarde
FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – Sara James
KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU – Dawid Podsiadło, Jakub Galiński
AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU – Mrozu / Arek Sitarz
ALBUM ROKU ELEKTRONIKA – Skalpel – Origins
ALBUM ROKU ALTERNATYWA – Brodka – Sadza
ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA – Różni wykonawcy – The Best of Studio Filmów Rysunkowych
ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA – sanah – sanah śpiewa Poezyje
ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny Największe przeboje