Znamy laureatów Fryderyków 2023 – triumfuje Mrozu

W sobotę 22 kwietnia serce muzyki biło w Gliwicach. Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku przeżyło prawdziwe oblężenie gwiazd polskiej sceny, które przyjechały tam, by świętować rozdanie najbardziej prestiżowych nagród muzycznych – Fryderyków. A choć jeszcze na dzień przed ceremonią wręczenia statuetek, spodziewano się, że większość z nich przypadnie Dawidowi Podsiadło albo Rubensowi, to tegorocznym triumfatorem okazał się Mrozu. To był jego wieczór, a nawet – zdaniem członków Akademii Fonograficznej – jego rok. Z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Mrozu wyjechał aż z pięcioma Fryderykami, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak Artysta Roku, Utwór Roku, czy Album Roku Pop za krążek Złote bloki.

Dwa Fryderyki odebrała Brodka – w kategorii Album Roku Alternatywa za Sadzę i Teledysk Roku za reżyserię klipu do utworu pod tym samym tytułem. Dwa przypadły sanah, w tym Fryderyk dla Artystki Roku oraz w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka za sanah śpiewa Poezyje. Z dwiema statuetkami wyjeżdża z Gliwic Dawid Podsiadło, który wraz z Kubą Galińskim nagrodzony został jako Team Kompozytorski Roku, a jego album Leśna Muzyka otrzymał Fryderyka jako Najlepsze Nagranie Koncertowe. Także dwa Fryderyki przypadły Michałowi Barańskiemu – w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Album Roku za płytę Masovian Mantra.

Najlepszym Rockowym Albumem Roku okazała się płyta 1986 Co będzie jutro? zespołu Dezerter, najlepszym albumem metalowym – Opvs Contra Natvram grupy Behemoth, a najlepszym krążkiem hip-hopowym wydawnictwo sygnowane przez Szczyla/Magierę 8171.

Z tytułem debiutantów roku wyjechali ze Śląska: Sara James, nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Andrzej Gondek, wybrany głosami Akademii Fonograficznym Jazzowym Debiutantem Roku.


Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotego Fryderyka Ewie Bem. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu dedykowała tę nagrodę swojej rodzinie, a odbierając statuetkę dziękowała tym, którzy pozwalają jej być sobą w muzyce „nie bacząc na mody i oczekiwania”.

Tę szczególną nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych odebrali także w imieniu swojego dziadka wnukowie zmarłego w ubiegłym roku legendarnego kompozytora m.in. wielu przebojów muzyki filmowej – Andrzeja Korzyńskiego. Jego kompozycję z filmu Człowiek z żelaza usłyszeliśmy podczas gali w poruszającej wersji na dwie gitary w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.


·ALBUM ROKU POPMROZU – Złote bloki

ALBUM ROKU INDIE POPMitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico – Amore assoluto per Ennio

ALBUM ROKU HIP HOPSzczyl, Magiera – 8171

ALBUM ROKU ROCKDezerter – 1986 Co będzie jutro?

UTWÓR ROKUMROZU feat. Vito Bambino – Za daleko

ALBUM ROKU BLUESMaja KleszczB.L. ues

ALBUM ROKU METALBehemoth – Opvs Contra Natvram

ARTYSTKA ROKUsanah

ARTYSTA ROKUMROZU

ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKUMIOUSH x Zespół „Śląsk”

TELEDYSK ROKUBrodka za teledysk: Brodka – Sadza

NAJLEPSZE NOWE WYKONANIEAlbo Inaczej feat. Kaśka Sochacka – Ostatnia prosta

NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWEDawid Podsiadło – Leśna Muzyka

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZAndrzej Gondek

ARTYSTA ROKU JAZZMichał Barański

ALBUM ROKU JAZZMichał Barański – Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)

PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKUMrozu

ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNAHania Rani – Venice – Infinitely Avantgarde

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKUSara James

KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKUDawid Podsiadło, Jakub Galiński

AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKUMrozu / Arek Sitarz

ALBUM ROKU ELEKTRONIKASkalpelOrigins

ALBUM ROKU ALTERNATYWABrodkaSadza

ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCARóżni wykonawcy – The Best of Studio Filmów Rysunkowych

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKAsanah – sanah śpiewa Poezyje

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENIZespół Pieśni i Tańca “Śląsk” – 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny Największe przeboje

Podziel się swoją opinią ;)