Agnieszka Chrzanowska zaprasza na autorski koncert

(Nie) Tylko dla Kobiet już 16 lutego zaśpiewa w Kalinowym Sercu w Warszawie (ul. Zygmunta Krasińskiego 25) Agnieszka Chrzanowska.

Koncert będzie opowieścią o kobiecie i o jej emocjach związanych z kolejnymi etapami życia oraz o relacjach z mężczyznami. Kompozycje Agnieszki Chrzanowskiej będą pretekstem do humorystycznego dialogu z publicznością wokół tematu porozumienia płci. W ramach eksperymentu artystka stworzyła specjalny dokument na podstawie wiersza Michała Zabłockiego „Nie taka jak Ty” i podczas koncertu próbuje doprowadzić do podpisania „Aktu porozumienia płci”.

Utwory prezentowane w koncercie pochodzą z albumów „Tylko dla kobiet”, “Nie bój się nic nie robić”, “Cały Świat płonie”, “Bez udziału gwiazd” oraz z najnowszego „Piosenki do mężczyzny”.

W tworzeniu repertuaru (Nie) Tylko dla Kobiet, ważną inspiracją były dla mnie dwie postacie. Pierwsza to rzeźbiarka Camille Claudel, druga to filozofka Hypatia. Żyły w różnych czasach, odległych od siebie, obydwie były niezwykle utalentowane i obydwie zapłaciły za to wysoką cenę. Kiedy odkryłam postać wybitnej rzeźbiarki Camille Claudel, poczułam, że jej historię trzeba opisać i opowiadać. Camille stała się dla mnie i dla wielu kobiet symbolem łamania stereotypów mocą swojej osobowości i talentu, ale też delikatnej kobiety, którą pokonały emocje związane z osobą jej mistrza Augusta Rodina. Historia Camille Claudel została opisana w wierszu przez Michała Zabłockiego po wizycie w muzeum Augusta Rodina, gdzie w małej salce zebrano nieliczne ocalałe prace Camille, ponieważ większość swoich dzieł zniszczyła w akcie rozpaczy i bezsilności. Piosenka “Camille Claudel” zdobyła trzy prestiżowe nagrody na 21 Festiwalu Piosenki we Wrocławiu. Z kolei po lekturze książki prof. Marii Dzielskiej “Hypatia z Aleksandrii” powstał wiersz i zaraz potem muzyka do wiersza o niezwykłej filozofce, matematyczce i astronomce, która w czasach wczesnego chrześcijaństwa poniosła śmierć za wolność swoich poglądów. Utwór o bezwzględnym mordzie na Hypatii wstrząsa, ale o to też mi chodziło, żeby wstrząsać opowieściami o losach kobiet. A jest w rzeczy samej wstrząsające, że kobieta obdarzona niezwykłą inteligencją, pełna umiaru, otwartości, tolerancyjna, zaangażowana w sprawy swojego miasta Aleksandrii, uznawana za autorytet moralny, dialogująca żywo z dostojnikami i urzędnikami państwowymi padła ofiarą podłości, zawiści, pomówień i oszczerstw.

Podziel się swoją opinią ;)