ATAN wypuszcza nowy singiel – “Abnormal Load”

ATAN – zespół prog-rock-metalowy z Londynu, założony w 2020 r.

Grupa zadebiutowała pod skrzydłami wytwórni Lynx Music albumem zatytułowanym „Ugly Monster”, który ukazał sie we wrześniu 2022 roku.

9 czerwca 2023 roku miała miejsce cyfrowa premiera najnowszej EP-ki zespołu pt. “Abnormal Load” – znalazły się na nim 4 kompozycje; w tym publikowany już wcześniej singiel tytułowy – prawie 17 minutowa instrumentalna suita.

EP-ka ukaże się na nośniku fizycznym 23 czerwca pod szyldem wytworni ProgMetalRockPromotion (PMR015).

Płyta została nagrana w londyńskim Sick Lick Studio, a za mix podobnie (jak w przypadku plyty “Ugly Monster”) odpowiada Max Morton.

Krążek promuje singiel “Abnormal Load”, który jest dostępny z wizualizacją na kanale YouTube zespołu ATAN, a o samemj kompozycji autor muzyki Andrzej Czaplewski powiedział:

Skomponowałem ten utwór jednocześnie z albumem “Ugly Monster”, natomiast nagrany został nieco później.

Tytuł utworu podejrzałem, stojąc w korku na autostradzie i czytając napisy na autach. Lubię się rozglądać wokół i chłonąć otoczenie. Mijał mnie potężny samochód, który przewoził dźwig i miał napis “Abnormal Load”, więc pomyślałem, że to fajny tytuł do 17 minutowego utworu, ponieważ jest również abnormal – tylko muzycznie.

Występują w nim cztery różne tempa, bardzo dużo podziałów rytmicznych nieparzystych jak: 3/8,5/8, 11/8, 9/8 i wiele zmian tonacji.

Pozostale trzy kompozycje na płycie to dwa krótkie “motywy” instrumentalne czyli “Athanasy” wykonywany jako utwór otwierajacy nasze koncerty oraz “AtAnity”, który jest z kolei kawałkiem zamykającym występy.

Dopelnieniem EP-ki jest wokalno-instrumentalny utwor “Amends”, do ktorego tekst napisala oczywiscie Claudia Moscoco.

Claudia pokazała natomiast szeroki wachlarz wokalny – trochę rapu, growlu, scream.

Nasz sekcja rytmiczna jak zwykle podrzuca słuchaczom wiele smaczków i niespodzianek oraz solidny groove.

Jako ciekawostke dodam, że utwór został skomponowany i nagrany na gitarze 9-strunowej, której używam na koncertach. Tytułowy utwór jest  zagrany na 7-ce a dwa pozostałe na gitarze 8-strunowej (to info dla maniaków  i gitarowych freaków…

“Athanasy”, “AtAnity” i “Amends” miały swój “debiut sceniczny” 5 czerwca na Metal Hammer Festival w Łodzi, na którym ATAN zagrał z dużym powodzeniem.”

ATAN „Abnormal Load” (nr katalogowy PMR015)

1. Athanasy

2. Amends

3. Abnormal Load

4. AtAnity

Skład zespołu:

Claudia Moscoso – vocals

Andrzej Czaplewski – guitars

Jerry Sadowski – drums

Marcin Palider – bass

www.atanband.com

www.facebook.com/ATAN.2020

www.instagram.com/atan_prog

www.progmetalrock.pl

Podziel się swoją opinią ;)