„Bunt młodości”, czyli płyta Natalii Moskal z tekstami Kazimiery Iłłakowiczówny

„Bunt młodości” to tytuł albumu EP Natalii Moskal, na którym znalazły się teksty wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Muzykę napisał zaś Jan Stokłosa. Wydawnictwo obejmuje pięć przemyślanie wybranych utworów, w których wyczuwalne jest zaangażowanie Iłłakowiczówny w sprawy społeczno-polityczne. Natalia Moskal, jako artystka młodego pokolenia, fascynująca się kobietami potrafiącymi iść pod prąd, postanowiła skupić się na tej części twórczości poetki, która pokazuje jak ważnym głosem w dziejach Polski była poezja Kazimiery Iłłakowiczówny. Płytę promuje singiel „Trąbka”. 


Fascynacja Natalii Moskal Kazimierą Iłłakowiczówną rozpoczęła się po przeczytaniu jej biografii: „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak. Lektura stała się punktem zapalnym do tego, aby bliżej przyjrzeć się tym dziełom, a następnie podjąć decyzję o stworzeniu projektu muzycznego. To kolejna ważna osobowość, której twórczość Natalia postanowiła przybliżyć. Wcześniej przetłumaczyła i doprowadziła do wydania książki „Rodowód” Ester Kreitman, siostry Noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Obie kobiety łączy odwaga, niezależność w myśleniu i działaniu, połączona z ogromną wrażliwością. Iłłakowiczówna tłumaczyła także literaturę, co Natalii wydało się w jej bogatej i złożonej biografii interesujące i szczególnie bliskie. Tytuł płyty, a więc „Bunt młodości”, też ma niemałe znaczenie. W odczuciu Natalii jest to bowiem tekst obrazujący przynależność do wspólnoty młodych ludzi, chcących zmienić świat.


Historia Kazimiery Iłłakowiczówny jest niezwykła już od wczesnego dzieciństwa. Najbardziej imponuje mi jej siła, która zapewne była jej niezbędna, aby przetrwać strach przed ostracyzmem społecznym ze względu na bycie nieślubnym dzieckiem, osierocenie, dwie wojny, brak możliwości powrotu do ukochanej pracy w MSZ po II wojny światowej czy też prowadzenie samotnego życia. Mawiała, że poświęciła życie osobiste, aby „przeżywać zbiorowość”. Dokonując wyboru wierszy, skupiłam się na tekstach, które pokazują właśnie zaangażowanie Iłłakowiczówny w losy Polski. Są to utwory, które opowiadają o cierpieniu, niewoli, wojnie, jak również nawiązują do odzyskania niepodległości – mówi Natalia Moskal.


Muzykę do wszystkich pięciu utworów skomponował Jan Stokłosa, odpowiadający ponadto za produkcję krążka. Album jest eklektyczny – łączy między innymi harfę, fortepian, czy kwartet smyczkowy z brzmieniami elektronicznymi. Zróżnicowano także dynamikę utworów. Dwie piosenki („Trąbka” i „Miłość”) są liryczne, bardziej stonowane, a pozostałe trzy dynamiczne i energetyczne. Tytułowy „Bunt młodości” jest transowy i hipnotyczny, adekwatny do jego emocjonalnej siły.


Płytę promuje singiel „Trąbka”Bardzo podoba mi się liryczny charakter tego utworu. Jest niezwykle emocjonalny, ale ma też w sobie pewną lekkość i kołysankowy charakter, który mnie wzrusza. Lubię też tę powtarzalność refrenu, który niby jest tylko zbitką kilku sylab, ale jednocześnie jest w nim ukryta niesamowita moc – dodaje Natalia.


W procesie powstawania krążka wzięli udział:

kompozycje, aranżacje, produkcja muzyczna – Jan Stokłosa
realizacja nagrań/ edycja/ mix/ mastering – Tomasz Budkiewicz
opieka wokalna – Paulina Grochowska, Kamil Dominiak 

fortepian, Hammond, Rhodes, Synths, Programming, Loopy – Jan Stokłosa
perkusja – Błażej Gawliński
bas – Michał Grott
gitara – Andrzej Olewiński
kwartet smyczkowy – Paulina Mastyło-Fałkiewicz, Anna Szalińska-Zaziębło, Sylwia Mróz-Celuch, Dorota Woźniak-Mocarska
harfa – Sandra Kopijkowska

projekt graficzny okładki – Artur Żuchowski
zdjęcia – fotografie ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN; Angelika Chmiel


zajrzyj po więcej:

Natalia Moskal na Facebooku
Natalia Moskal na Instagramie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.