Cudowne Lata powracają z nowym albumem

Cudowne Lata to zespół zakochanej pary dziewczyn – Ani i Aminy, który zadebiutował w 2019 roku albumem Kółko i krzyżyk. Wpadające w ucho melodie, chwytliwe gitarowe solówki oraz romantyczne teksty spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności polskich miast, a także na festiwalach. Charakterystyczny wokal Ani jest określany przez słuchaczy jako przywołujący skojarzenia z retro polskimi wokalistkami – Anną Jurksztowicz, Krystyną Prońko czy Urszulą.

Cudowne Lata, fot. materiały promocyjne

Cudowne Lata zagrały liczne koncerty, m.in. w warszawskich klubach Pogłos i Chmury, w Estradzie Poznańskiej, krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ramach cyklu Nowa Polska, a także na OFF Festivalu 2019 i na festiwalu Pohoda On The Ground 2021. W społecznościowym Radiu Kapitał prowadzą audycję Ya Habibte, w której prezentująmuzykę ze świata arabskiego. Cudowne Lata są od zawsze dumną, wyoutowaną parą lesbijek – swoją muzyką chcą dawać ludziom pozytywne emocje, a także wspierać społeczność LGBTQ+ również poprzez zwiększanie widoczności osób queer na scenie muzycznej.

Cudowne Lata – Taką Polskę lubię nawet (źródło: Cudowne Lata)

Gdyby nie polskie prawo, Ania i Amina już dawno wzięłyby ślub. Na swoim nowym albumie pozwalają sobie na liczne romanse z różnymi muzycznymi stylami. Na płycie Zabrałaś dziewczynę chłopakom, której tytuł inspirowany jest autentycznymi zdarzeniami, można znaleźć brzmienia, które najlepiej przybliżą następujące hasztagi: #karencarpentercore #kochająceinaczejpop #proabofunky #arabskayamahawave #progrockpop #alternatywnydansing #lesbijskipacifichouse #guitarrockisnotdead. Praca nad albumem zaczęła się jesienią 2020 roku, kiedy to Amina podarowała Ani na urodziny klawiaturę midi. Już wcześniej Ania miała zapisanych kilka projektów piosenek, które wymyślała latem, podczas pandemicznej i kryzysowej rozłąki z Aminą. Bardzo szybko powstały demówki pełne gitarowych i basowych pomysłów Aminy. Niedługo później dziewczyny zaprosiły do współpracy bliską znajomą – Nelę Gzowską (znaną z projektów takich jak: Kobiety, Wilcze Jagody, Gang Śródmieście). Druga płyta Cudownych Lat powstała w domu na warszawskim Mokotowie w wyniku połączenia twórczej energii tych trzech osób. Decyzje o podjęciu różnorodnych muzycznych wątków zapadały w miarę upływu czasu, dlatego można powiedzieć, że w przeciwieństwie do pierwszego albumu, druga płyta Cudownych Lat jest wynikiem dość długiej ewolucji muzycznej. W międzyczasie dziewczyny zakupiły turecki elektryczny saz i orientalny model keyboardu Yamaha, aby stworzyć dwa śpiewane po raz pierwszy przez Aminę po arabsku utwory – Bise (Kot) i Ente ubas (Tylko ty).Produkcją piosenek zajęła się Ania i Nela, a za miks i mastering odpowiedzialny jest Michał Kupicz. Utwory na drugim albumie mają w sobie wciąż treści miłosne i osobiste, ale tym razem stanowią też bardziej lub mniej wprost komentarz do otaczającej rzeczywistości. Rockowe granie przeplata się z bardziej tanecznymi rytmami, ale da się wyczuć, że Cudowne Lata to dziewczyny z gitarami, co dodatkowo mają zamiar udowodnić live, poszerzając swój skład koncertowy o basistkę i perkusistkę. Druga płyta Cudownych Lat powstała z pasji do muzyki, wspólnego tworzenia i radości realizowania siebie, kiedy świat wolałby cię widzieć zupełnie gdzie indziej i w innych rolach.

Bandcamp zespołu

Podziel się swoją opinią ;)